ŞAH/ Reprezentare gălăţeană onorabilă la „Naţionale”

(7 voturi)

Competiţia supremă a şahiştilor juniori şi copii - Campionatul Naţional - s-a desfăşurat, ca de obicei, în staţiunea vâlceană Călimăneşti-Căciulata. La startul întrecerilor şi-au dat întâlnire 626 de şahişti din întreaga ţară, judeţul nostru având o participare importantă - 65 de sportivi. S-a jucat în sistem elveţian, pe categorii de vârstă, pentru fete şi băieţi. Galaţiul a fost reprezentat de patru cluburi: Genius (antrenori Florin Păunescu şi Ionel Covrig), Şah Club (Lucian Jugaru, Flavius Mihailiuc şi Iulian Gălăţanu), ACS Smart (Lucian Gâlea şi Cristian Dăianu) şi Diana (Mihai Tufă, Adrian Ciobanu şi Elena Gherman).

Cu o performanţă de excepţie şi-a încheiat parcursul Cristian Iulian Coca (12 ani), care a cucerit titlul de campion naţional. El a reprezentat ACS Smart şi a realizat 7,5 puncte din 9 posibile.

Vicecampionul european Dragoş Andrei Antonică (Club Diana) a trecut la categoria Under 12. A condus „ostilităţile” permanent, dar a pierdut ultima partidă, deşi până atunci realizase 7 puncte din 8. În aceste condiţii, Antonică s-a clasat doar pe locul al patrulea.

Alte clasări la această categorie de vârstă - 12 ani, unde au concurat 87 de şahişti: Vlad Ciprian Constandache - locul 8, Cristian Mihai - locul 9, Mihai Edward Pădurariu - locul 10, Simion Alexandru Barbu - locul 32. Iată şi celelalte clasări: categoria 8 ani (103 participanţi): Lukas Jiglău - locul 8, Sebastian Ţăran - locul 9, Dimitrie Nicolas Pădurariu - locul 26, Mihnea Tudor Mocanu - locul 27, Robert Cristian Vlad - locul 28 şi Radu Bogdan Chiriac - locul 37; categoria 10 ani (113 participanţi): Cristian Gabriel Crăciun - locul 15, Florin Mihai - locul 21, Edward Cristian Cialâcu - locul 22; categoria 14 ani (61 participanţi): Alexandru Ionuţ Dobrin - locul 5, Alexandru Emilian Crăciun - locul 9, Alex Cosmin Codreanu - locul 15, Rareş Gabriel Ţapu - locul 26, Samuel Timotei Ghimpu - locul 28 şi Dragoş Coticeru - locul 29; băieţi 16 ani (38 participanţi): Gabriel Popa - locul 18; băieţi 18 ani: Gabriel Voicu - locul 11; fete 10 ani (52 sportive): Ioana Bianca Chicăroşie - locul 5 şi Delia Georgiana Ţocu - locul 15; fete 12 ani (52 participante): Alina Vorniceanu - locul 8 şi Raisa Georgiana Vulpe - locul 10. Chicăroşie a fost campioană, anul trecut, la 8 ani, iar Raisa a ocupat locul al patrulea la 10 ani, ambele trecând la o altă categorie de vârstă.

În staţiunea vâlceană continuă meciurile de şah rapid, şah blitz şi dezlegări.

Citit 1987 ori Ultima modificare Miercuri, 04 Mai 2016 17:03