Arcada a CÂȘTIGAT la Caransebeş, cu emoţii uriaşe

Un meci de volei desfăşurat pe parcursul a două ore şi jumătate nu poate fi decât unul deosebit de disputat, tensionat, presărat cu faze spectaculoase. Aşa a fost cel disputat de Arcada Galaţi la Caransebeş, în etapa a doua din Divizia A1, acolo unde de fiecare dată a avut probleme cu gazdele de la Volei Club. În ultimii doi ani, de când adversarii de miercuri au intrat în prima ligă, gălăţenii au plecat acasă cu traista goală.

De data aceasta, echipierii Arcadei s-au mobilizat mai mult decât altă dată şi au întors de două ori soarta meciului, câştigând în cele din urmă cu 3-2. În primul set, care a durat 35 de minute, tabela a arătat permanent scor echilibrat: 6-8, 10-8, 11-12, 16-14, 20-17 şi s-a încheiat în prelungiri, 29-31. Setul doi a fost asemănător şi a revenit gazdelor: 8-6, 13-11, 18-18, 21-21, 25-23. Au urmat alte două seturi extrem de echilibrate, fiecărei echipe revenind câte unul. Setul III: 3-3, 7-4, 7-7, 10-12, 16-15, 18-20, 21-21, 26-24, respectiv 4-5, 10-8, 18-19, 23-24, 24-26. În aceste condiţii, a fost nevoie de tie-break, în care de la jumătatea lui s-a produs o spectaculoasă răsturnare de situaţie. Sebeşenii au condus până la 7-4 şi 8-6, moment în care au revenit puternic gălăţenii, au făcut 8-9, 10-14 şi 11-15.

Iată cum a caracterizat această dispută managerul Clubului Arcada, Mirel Zaharescu: „Echilibru total pe întregul parcurs, trei dintre cele cinci seturi încheindu-se în prelungiri, în aceste condiţii, oricare dintre echipe putând să tranşeze disputa. Este bine că noi am fost aceia care ne-am impus în setul decisiv datorită experienţei superioare, dar şi valorii lotului. Am acumulat patru puncte în două etape şi sperăm ca următoarele victorii să fie de trei puncte. Primul prilej îl avem sâmbătă, când vom juca acasă cu Piatra Neamţ”.

Meciul a fost arbitrat de un cuplu orădean: Paul Szabo / Alina Suciu.

Antrenorii Nicuşor Harabagiu şi Marian Apostu au început cu „sextetul”: Despotovski, Safonov, Janici, Caio de Pra, Spînu, Paşcan – Rosici (libero). Au mai dat o mână de ajutor la obţinerea victoriei Dumitrache şi Cristudor.

Citit 1530 ori Ultima modificare Joi, 20 Octombrie 2016 15:45