Vulnerabilitățile Armatei Române, prin ochii unui general

Vulnerabilitățile Armatei Române, prin ochii unui general
Evaluaţi acest articol
(10 voturi)

Generalul (r), Virgil Bălăceanu, fost reprezentant al României la Comandamentul NATO de la Bruxelles, consideră că punctele cele mai slabe în ceea ce priveşte înzestrarea Armatei României îl reprezintă "subbugetarea cronică" şi ineficienţa industriei româneşti de apărare: "Noi nu avem o industrie care să producă la pace, nu mai vorbesc de o industrie de apărare care, într-o situaţie de criză, să treacă la producţia de război".

"Punctul cel mai slab a fost subbugetarea cronică a Armatei după anii '90. Au fost etape în care trebuiau găsite soluţii pentru a asigura hrănirea militarilor, reparaţii curente ale cazărmilor, nici vorbă de investiţii! Din fericire, s-a realizat acel pact politic pentru 2% pentru Armată, însă schimbările în înzestrare nu se pot realiza peste noapte, e nevoie de foarte mult timp", a declarat pentru News.ro generalul (r) Virgil Bălăceanu. "Cumpărând foarte multe echipamente din afară, industria de apărare în România abia supravieţuieşte şi acum", a punctat generalul.

Întrebat cine ar fi vinovat de aceste neajunsuri, generalul Bălăceanu a răspuns: "Noi, printr-o guvernare ineficientă, printr-o administrare proastă a tot ceea ce înseamnă infrastructura economică din punct de vedere al apărării şi prin politici nefavorabile cu privire la industria de apărare privată. La ora actuală, nu avem, în realitate, o industrie de apărare".

"Vor fi sume mari de bani care se vor aloca din partea UE, dar, din păcate, nu avem o industrie de apărare în România care să permită absorbţia acestor fonduri. (...) Cred că ar trebui să se realizeze o analiză mult mai realistă, eu aş face-o mergând pe modelul polonez. Din punctul meu de vedere, numai Ministerul Apărării are capacitatea ca, preluând cel puţin parţial elemente din industria de apărare de stat, să realizeze o revigorare a acesteia. Până acum, Ministerul Economiei şi-a propus extrem de multe obiective, dar realizările lasă mult de dorit", a afirmat Bălăceanu.

Acesta consideră că rămânerea doar la fluxurile de aprovizionare din afară creează României o "vulnerabilitate majoră", pentru că în situaţie de criză aceste fluxuri "se scurtcircuitează". "Iată, noi am făcut un contract pentru a lua drone Watchkeeper, care nu vor mai fi furnizate la termen, întrucât condiţiile de război din Orientul Milociu şi relaţia economică dintre Israel şi Marea Britanie duc la faptul că, după cum ne spune contractantul, nu mai pot să-ţi furnizez la timp, am alte priorităţi. Or, lucrul acesta trebuie înţeles foarte bine de către decidenţii politici. Trebuie revigorată industria românească de apărare", a mai spus generalul Bălăceanu.

Citit 552 ori Ultima modificare Marți, 07 Ianuarie 2025 17:55

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.