În cursul dimineții de marți, 31 mai 2022, un abonat al "Vieții libere" care locuieşte pe strada Anghel Saligny ne-a semnalat că nu a primit de câteva zile ziarul prin poştă, cerându-ne lămuriri. La rândul nostru, ne-am adresat oficial conducerii Oficiului Judeţean de Poştă Galaţi, pentru a afla ce s-a întâmplat. Personalul de la poştă a făcut cercetări şi a descoperit problema, remediind-o, în cursul aceleiaşi zile.Potrivit răspunsului primit, în urma verificărilor e ...

Gata cu dezastrul edilitar şi mirosurile grele pe strada Tecuci!

Miercuri, 27 Aprilie 2022 15:00 | Publicat în EVENIMENT
„Slalom printre canalizări supraînălţate, iată provocarea la care sunt supuşi şoferii, dar şi pietonii, în zona blocului M7 de pe strada Tecuci nr. 211. O canalizare fără capac, din a cărei ţeavă spartă se ridică miros greu de fecale, <condimentează> olfactiv dezastrul edilitar, pune la grea încercare atenţia pietonilor - în special a copiilor - cât mai ales nevoia de aer curat a locatarilor”, relatam în ediția de marți, 12 aprilie 2022, a ziarului „Viața lib ...
Înecate în praf sau în noroi, în funcţie de vreme, strada Frunzei, porţiunea cuprinsă între numerele 78 şi 96, şi strada Prisaca n-au cunoscut până acum asfaltul, deşi gălăţenii care locuiesc în această zonă cer cu insistență, încă din anul 2010, să intre şi ei în rândul lumii civilizate. Vestea bună este că Primăria Galaţi derulează o achiziţie publică, în valoare estimată de 335.000 de lei fără TVA pentru "Reparații curente strada Frunzei nr. 78 - 96". St ...
Slalom printre canalizări supraînălţate, iată provocarea la care sunt supuşi şoferii, dar şi pietonii, în zona blocului M7 de pe strada Tecuci nr. 211. O canalizare fără capac, din a cărei ţeavă spartă se ridică miros greu de fecale, "condimentează" olfactiv dezastrul edilitar, pune la grea încercare atenţia pietonilor - în special a copiilor - cât mai ales nevoia de aer curat a locatarilor. Situaţia ne-a fost semnalată de către doamna Dumitra Cristea, una dintre cititoa ...
Asociația de proprietari nr. 122 din Galați, de pe strada Gării nr. 65, a primit, pe 31 ianuarie, o factură la gaze în valoare de 1.160 de lei pentru blocul A, echivalentă unui consum de 4.870,8 kWh. Ciudat este că, la data emiterii facturii, în blocul respectiv nu mai era niciun consumator branșat la sistemul comun de alimentare cu gaze, toți locatarii având branșamente individuale. Ultimul client „de la comun” se debranșase pe 19 ianuarie, iar asociația a notificat compania D ...

Imunizare anti-COVID în frig, la Patinoar

Joi, 13 Ianuarie 2022 10:00 | Publicat în SĂNĂTATE
În cursul zilei de miercuri, 12 ianuarie, am fost sesizați, la redacție, că activitatea de vaccinare anti-COVID s-ar desfășura în frig la centrele amplasate în incinta Patinoarului. Mai exact, conform cetățenilor care au reclamat acest aspect, în zona de imunizare temperaturile ar fi scăzut, iar administrarea serului antiviral ar fi devenit un sport extrem, altul decât cele practicate, în mod obișnuit, pe gheață. În plus, conform aceleiași surse, și personalul medical care de ...

Stâlp de iluminat periculos pentru șoferi

Miercuri, 15 Decembrie 2021 08:00 | Publicat în AUTO
Pe strada Brăilei, înainte de sensul giratoriu, există un stâlp de iluminat care stă să cadă. De aproximativ două săptămâni, stâlpul este înclinat și reprezintă un pericol pentru conducătorii auto în special, fiind pe cale să se prăbuşească în orice moment. Autoritățile nu au luat măsuri până în acest moment, dar gălăţenii speră că, în urma sesizărilor, se vor ocupa şi de această problemă. ...
Un nou caz revoltător, petrecut recent la Spitalul Județean Galați, aduce încă o dată în atenție superficialitatea cu care unele cadre medicale de aici abordează actul terapeutic. O fată de doar 21 de ani s-a stins după săptămâni întregi de suferință, timp în care a fost trimisă de două ori acasă, cu diagnosticul greșit, și după ce a fost lăsată să se chinuie ore în șir pe holurile de la Urgențe. Familia tinerei cere acum să se facă dreptate, pentru ca alte persoa ...

Trotuar blocat şi pietoni puşi în pericol

Vineri, 05 Noiembrie 2021 10:00 | Publicat în SOCIETATE
"Mi se pare o bătaie de joc să blochezi trotuarul şi să pui pietonii în pericol pe stradă!", ne-a sesizat revoltată doamna Aneta Vasiliade, o cititoare a ziarului nostru. Gălăţeanca a apelat la cotidianul "Viaţa liberă", după ce a făcut două sesizări la Primăria municipiului Galaţi şi a primit doar răspunsuri stereotipe. Iar situaţia reclamată nu este una personală, ci cât se poate de generală. Pe scurt, o bucată din trotuarul bulevardului Cloşca, în zona cunoscută p ...
Beznă la Cluj! Nu în orașul Cluj-Napoca, ci pe strada cu același nume din municipiul Galați. Un cititor care locuiește în zonă, Aurel Parașcan, ne-a semnalat faptul că, de mai mult timp, iluminatul public de acolo nu funcționează. "Strada Cluj e paralelă cu Siderurgiștilor, peste drum de IREG, deci e o zonă importantă din oraș. De două săptămâni, stăm în beznă. A venit atunci o mașină de intervenție, cu scară, muncitorii s-au uitat și au plecat, fără să rezolve n ...
Pagina 2 din 13