O exploatare minieră de cărbune din Pavlohrad, oraș din estul Ucrainei, se confruntă cu un deficit mare de forță de muncă şi, pentru prima dată în istorie, li s-a permis femeilor să muncească în subteran. După ce peste o mie dintre muncitori au plecat să lupte împotriva rușilor, în urma invaziei din februarie anul trecut, exploatarea minieră se confruntă cu un deficit acut de forță de muncă, relatează Reuters, citată de Mediafax, așa încât a luat decizia de a le permite și femeilor să se angajeze pentru a lucra în subteran. Este o premieră, venită în condiții complicate.
Femei ucrainene, la lucru în mină Scris de Cristinel Luca
Etichetat cu
Cristinel Luca
Articole recente - Cristinel Luca
Primul parc hibrid ENGIE din Europa, la Galați Deșeuri din demolări, „însoțite” de o amendă de 50.000 de lei Pe vremea când Galațiul avea aeroport. Un secol de aviație comercială Andrei Ursu, în concert pe terasa Shopping City Echipa de robotică Strix Novus a Colegiului „Costache Negri” a cucerit Canada
Mai multe din această categorie:
1 comentariu
-
postat de GheMiercuri, 22 Noiembrie 2023 16:305.13.147.***Foarte bine! Nu vor ele, egalitate cu bărbații!02

