Guvernul din Kosovo a acceptat solicitarea administrației Trump de a primi migranți deportați din SUA, într-un acord ce prevede inițial găzduirea a 50 de migranți pe an, anunță Reuters și Mediafax.
Guvernul kosovar a confirmat că a acceptat participarea la acest program, cu posibilitatea de a selecta persoanele dintr-o listă propusă de autoritățile americane, cu condiția respectării unor criterii stricte legate de securitate și legalitate.
Această inițiativă se încadrează în eforturile Statelor Unite de a identifica parteneri internaționali care să preia migranți din țări terțe, ca parte din angajamentul președintelui Donald Trump de a efectua deportări în număr record.
Kosovo are deja un acord în vigoare cu Danemarca pentru a primi 300 de deținuți danezi începând din 2027, în schimbul a 210 milioane de euro în următorii zece ani. De asemenea, autoritățile de la Pristina și-au exprimat interesul și pentru preluarea unor deportați din Marea Britanie.