Marile companii chinezeşti suspendă achizițiile de petrol rusesc

Marile companii chinezeşti suspendă achizițiile de petrol rusesc
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Companiile petroliere mari ale statului chinez au suspendat achizițiile de petrol rusesc transportat pe cale maritimă, după decizia Statelor Unite de a introduce sancțiuni pentru Rosneft și Lukoil, cele două mari companii petroliere ale Rusiei, au declarat mai multe surse comerciale, joi, pentru Reuters, informează HotNews.

Măsura luată de companiile chineze vine în contextul în care și rafinăriile din India, cel mai mare cumpărător de petrol rusesc adus pe mare, urmează să reducă drastic importurile de țiței din Rusia, în contextul sancțiunilor americane.

O scădere bruscă a cererii de petrol din partea celor doi mari clienți ai Rusiei va pune presiune pe veniturile din sector ale Moscovei și îi va obliga pe principalii importatori din lume să caute surse alternative, ceea ce va duce la creșterea prețurilor pentru petrolul nevizat de sancțiuni din Orientul Mijlociu, Africa și America Latină.

Companiile petroliere naționale chineze PetroChina, Sinopec, CNOOC și Zhenhua Oil vor evita, cel puțin pe termen scurt, să facă tranzacții cu petrol rusesc livrat pe mare, din cauza temerilor legate de sancțiuni, au declarat sursele. Între timp, rafinăriile independente vor întrerupe probabil achizițiile, pentru a evalua impactul sancțiunilor, dar vor continua să cumpere petrol rusesc, au declarat mai mulți traderi.

China, prin PetroChina, importă totodată aproximativ 900.000 de barili pe zi de petrol rusesc prin conduce, importuri despre care mai mulți traderi au spus că este puțin probabil să fie afectate de sancțiuni.

Citit 685 ori Ultima modificare Joi, 23 Octombrie 2025 17:09

Mai multe din această categorie:

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro