Începând din 26 mai, băncile, IFN-urile și toate celelalte entități din sistemul bancar nu mai au voie să își sune clienții după ora 20,00, după ce legislația creditelor ipotecare a fost modificată recent, informează avocatnet.ro. Exista și până acum o astfel de limitare, dar ea se aplica numai recuperatorilor de creanțe. Legislația referitoare la creditele ipotecare (OUG 52/2016) a fost modificată săptămâna trecută prin Legea 134/2023, iar una dintre prevederile ei interzice acum complet ca debitorii să fie contactați între orele 20.00 și 9.00.
Băncile nu mai au voie să sune clienții seara Scris de Cristinel Luca
Cristinel Luca
Articole recente - Cristinel Luca
Care este „polul” amenzilor la balastiere din judeţul Galaţi Infracțiuni în Italia și la Tecuci, pușcărie la Galați Debitul Dunării, sub media multianuală Pagube de zeci de mii de lei. Administrator de firmă din Galați, înșelat de un fals inspector ANAF Avertismentul Apă Canal în contextul creșterii consumului de apă
Mai multe din această categorie:
1 comentariu
-
postat de Terente ...din GalatiLuni, 29 Mai 2023 13:3889.137.229.***Bine ca ne ocupam de banci. Nu se vede ce inseamna sa te deplasezi pe centura orasului. Vom muri cu zile. Dezastru total. Nimeni nu vede, institutiile statului cu ce mama naibii se ocupa!?00

