Câştigătorii concursului interjudețean "Mathgal"

Câştigătorii concursului interjudețean "Mathgal"
Evaluaţi acest articol
(11 voturi)

Ediția a XI-a a Concursului interjudețean "Mathgal", desfăşurată sâmbătă, 25 mai, a reunit peste 350 de elevi din clasele IV-VIII, din şase județe: Brăila, Vrancea, Călărași, Iași, Bacău și Galați

Oficialii concursului au fost profesorii gălăţeni Bogdan Antohe, de la Colegiul Național "Mihail Kogălniceanu" - preşedinte, Florin Antohe, de la Colegiul Național "Vasile Alecsandri" - coordonator, Daniela Nicolaev Malaxa, directoarea Școlii Gimnaziale Nr. 5 și Mădălina Nicoleta Caramalău, tot de la Şcoala Nr. 5.

Potrivit coordonatorului competiţiei desfăşurate la Școala Gimnazială Nr. 5, s-au acordat 21 de premii și peste 80 de mențiuni.

Marele premiu al concursului i-a revenit elevei Maria Elena Iftimie - clasa a VIII-a la Școala Gimnazială "Negoiţă Dănăilă" Buceşti.

Premiul I a fost adjudecat de: Karol Dominique Bogdan - clasa a IV-a la Școala Gimnazială "Mihai Viteazul" Călărași, Sebastian Neculache - clasa a V-a la Colegiul Național "Costache Negri" Galați, Andrada Huțanu - clasa a VI-a la Școala Gimnazială "Duiliu Zamfirescu" Focșani, Ioana Ramba - clasa a VII-a la Școala Gimnazială Nr. 29 Galați şi Gabriel Soare - clasa a VIII-a la Școala "Duiliu Zamfirescu" Focșani.

Cu Premiul al II-lea au fost recompensaţi: Luca Istrate - clasa a IV-a la Școala Gimnazială Nr. 26 Galați, Vlad Sîrbu - clasa a IV-a la Școala Gimnazială Nr. 25 Galați, Dorin Frumuzache - clasa a V-a la Colegiul National "Mihail Kogălniceanu" Galaţi, Eduard Andrei Ciorâță - clasa a VI-a la Școala Gimnazială Nr. 29 Galaţi, Andreea Cristina Gălbinaș - clasa a VII-a la Școala "Ion Băncilă" Brăila şi Teodor Cristian Petrescu - clasa a VIII-a la Școala profesională Lespezi, Iași.

Premiul al III-lea le-a revenit elevilor: Daria David - clasa a IV-a la Școala Gimnazială Nr. 5 Galați, Andrei Gradea - clasa a IV-a la Școala Gimnazială Nr. 26 Galați, Lucas Nicolae Păuna - clasa a IV-a la Școala "Mihai Eminescu" Brăila, Maria Pirpiliu - clasa a V-a la Școala Gimnazială "Fănuș Neagu" Brăila, Daniel Viorel Moldoveanu - clasa a VI-a la Școala Gimnazială Nr. 22 Galați, Cezar Beniamin Rentea - clasa a VIII-a la Școala "Anghel Saligny" Focșani, Alesia Cioromele - clasa a VIII-a la Școala "Fănuș Neagu" Brăila, Rareș Ionuț Ginghină - clasa a VIII-a la Școala "Mihail Sadoveanu" Galați şi Nicolas Andrei Trenchea - clasa a VIII-a la Școala "Ștefan cel Mare" Galați.

Concursul a continuat, duminică, 26 mai, cu o sesiune de comunicări științifice. Premiile acestei secţiuni au fost obținute de: Școala Gimnazială Nr. 22 Galați - Premiul I, Școala Gimnazială Nr. 5 Galați - Premiul al II-lea, Școala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza" Brăila - Premiul al III-lea şi Școala Gimnazială "Ștefan Luchian" Moinești - Mențiune.

Citit 1680 ori Ultima modificare Marți, 28 Mai 2024 19:30

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro