Localitățile aflate pe axa nord–sud a județului Galați, pe traseul DN 24 - Bălăbănești – Bălășești – Ciureștii Noi – Ciureștii Vechi – Cotoroaia – Cerțești – Blânzi – Corod – Valea Mărului – Slobozia Conachi – Schela – Braniștea – DN 25, vor fi conectate printr-o infrastructură rutieră unitară.
Acesta este rezultatul unui amplu proiect de modernizare, în valoare de 75 de milioane de euro, implementat de Consiliul Județean Galați. Lucrările pe tronsonul funcțional, cu o lungime de peste 60 de kilometri, au ajuns deja într-un stadiu avansat de execuție, gradul de realizare depășind 80%.
Proiectul vizează modernizarea axei rutiere DN24 – DJ 251B – DJ 251A – DJ 251H – DJ 251 – DJ 255A – DN25 și este gândită ca o alternativă modernă, sigură și eficientă la drumurile naționale DN25 și DN24D.
„Este un proiect amplu, care a presupus expertize și etape complexe de proiectare pentru integrarea într-o structură unitară a întregului tronson funcțional. Toate drumurile județene incluse în acest traseu au fost consolidate și lărgite. Totodată, proiectul cuprinde amenajarea de sensuri giratorii, sisteme de colectare și evacuare a apelor pluviale, reabilitarea a 12 poduri de mari dimensiuni – inclusiv lucrări de regularizare a albiilor pentru prevenirea inundațiilor – precum și construirea a peste 1.000 de podețe, inclusiv pentru accesul în gospodăriile oamenilor. Pentru creșterea siguranței rutiere, sunt prevăzute piste pentru biciclete, trotuare și stații pentru transportul public, precum și refacerea în totalitate a marcajele și a indicatoarele rutiere”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați.
Nu în ultimul rând, proiectul include și împădurirea unei suprafețe de 60 de hectare, ca măsură compensatorie pentru creșterea emisiilor generate de intensificarea traficului rutier.
În această perioadă, lucrările se concentrează pe turnarea stratului de uzură pe DJ 251B, în localitatea Ciureștii Noi, după ce săptămâna trecută s-a turnat asfalt și în localitățile Corod, Cotoroaia și Ciureștii Vechi.
Modernizarea tronsonului funcțional din județul Galați este primul proiect de acest fel care a primit finanțare din fonduri europene prin Programul Regional Sud-Est, fiind considerat un exemplu de bună practică inclusiv la nivel național.
De această investiție unitară pe axa nord-sud a județului vor beneficia peste 100.000 de gălățeni din comunele pe care le străbate, precum și numeroși agenți economici, care vor avea acces la o infrastructură de transport mai rapidă, mai sigură și mai eficientă.

