ArcelorMittal Galați crește cu 20% salariile brute ale angajaților

ArcelorMittal Galați crește cu 20% salariile brute ale angajaților
Evaluaţi acest articol
(17 voturi)

Combinatul siderurgic ArcelorMittal Galați anunță că va majora cu 20% salariile brute, pentru a proteja câștigurile nete ale angajaților săi în contextul transferului contribuțiilor sociale la salariat.

”ArcelorMittal Galați va crește cu 20% salariile brute pentru a proteja câștigurile nete ale angajaților săi, ca urmare a aplicării recentelor Ordonanțe de Guvern și în urma încheierii unui acord cu partenerul social”, precizează un comunicat de presă remis, marți seară, de purtătorul de cuvânt Dorian Dumirescu.

În acelaşi timp, negocierile privind contractul colectiv de muncă pentru anul 2018 în combinatul gălățean continuă. Vechiul CCM expiră în mai puțin de o lună, pe 15 ianuarie.

Citit 8011 ori Ultima modificare Joi, 21 Decembrie 2017 14:51

7 comentarii

  • postat de Melinte Marian
    Miercuri, 20 Decembrie 2017 14:58
    5.13.234.***
    Ce scriam eu vizavi de ieșirea sindicaliștilor ce apără interesele patronului în data de 12 luna aceasta :
    Perversul Crișan şi hidra Siderugistu fac o mutare mincinoasă pe tabla de șah a negocierilor!
    Pt că mai mult decât nelipsitul 50 de lei obținuți an de an nu vor nici măcar să îndrăznească să ceară ca şi sindicaliști,ei amăgesc salariații cu figura OG 79 şi 82 de care sunt sigur că nu sa pus problema nici măcar o secundă ca administrația să o încalce!
    Practic Crişan/Siderugistu îşi pregătesc acest praf în ochi pt proşti drept temă de VICTORIE la aceste negocieri!
    Spasiva pobeda tavarişci!
    P.s: doar SOLIDARITATEA când a avut oameni în sprijin au realizat în anii 2007 şi 2008 greve.
    1
    6
    Raportează
  • postat de yo
    Miercuri, 20 Decembrie 2017 13:03
    5.13.232.***
    Legea impune salariu brut mai mare de 1.900 lei asa ca erau obligati sa mareasca brutul la toti muncitorii, asteptam negocierea contractului de munca la 2 ani, au marit in 2015 cu 50 lei/an sa vedem daca anul asta vor reusi sa creasca cu mai mult, sa fie oare 51 lei pt fiecare sclav de pe plantatie?
    1
    8
    Raportează
  • postat de Fiți deștepți și fără frica.
    Miercuri, 20 Decembrie 2017 09:58
    86.124.200.***
    Pentru ca salariaţii să rămână în 2018 cu acelaşi nivel salarial net din 2017, companiile trebuie să majoreze salariile brute cu valori cuprinse între 17 şi 22%, spun consultanţii. În caz contrar, veniturile nete ale angajaţilor vor scădea.
    Așa că probabil cel puțin veți rămâne cu aceleași salarii.
    Se va da niște bonusuri cu anumite condiții, exact cum au făcut de 15 ani.
    Se va semna CCM pe 2 sau 4 ani. Așa le place sa încheie afacerile administrația cu sindicatele.
    Siderurgiștii vor munci mai mult si pe aceleași salarii din 2003.
    Da ,cred că prin acest comunicat au liniștit lucrurile.
    Hai pa.
    2
    15
    Raportează
  • postat de Goocle Bot
    Miercuri, 20 Decembrie 2017 09:30
    82.137.13.***
    Ce misto. Doar timpitii pun botul la asa crestere. Nu e nici o crestere de salariu. E doar un transfer. Nu dau nimic in plus.
    Dar si guvernul si mittal vor sa cistige. Restul trebuie sa platesca prin munca. Asta pina cind o sa se termine resursele naturale sau o sa ne topim din cauza poluarii.
    Dar multi vad, putin inteleg si pe nimeni nu intereseaza!!!
    Hai cu prima de Craciun la hipermarketul flamind!!!
    3
    15
    Raportează
  • postat de Costel
    Miercuri, 20 Decembrie 2017 08:31
    188.24.219.***
    Arcelormittal mareste salariu cu 20 % ca sa ajunga la salariu minim din Ianuarie 2018.Nu stiu ce au avut de negociat 3 zile cu sindicatele cand ei sunt obligati de la 1 Ianuarie sa dea salariul minim.Muncitor cu categoria a 6 a are acum 1600 si marit cu 20 % ajunge la 1900.Nu erau oare obligati sa ne dea macar salariul minim?
    2
    16
    Raportează
  • postat de Închiderea acestui combinat este prioritară
    Marți, 19 Decembrie 2017 21:27
    81.196.249.***
    Știm matematică , vom socoti că să vedem dacă sunt 20 % !
    4
    16
    Raportează
  • postat de marian
    Marți, 19 Decembrie 2017 20:24
    78.96.80.***
    Este valabil si pentru prepensionari ?
    15
    8
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.