Cine ar fi interesat de cumpărarea Combinatului

Cine ar fi interesat de cumpărarea Combinatului
Evaluaţi acest articol
(21 voturi)

Vestea că Grupul ArcelorMittal ar fi dispus să vândă combinatul de la Galaţi - pentru a compensa achiziţionarea combinatului Ilva din Italia şi pentru a răspunde astfel cerinţelor antitrust impuse de regulamentele europene - a dat undă verde scenariilor privind posibilii cumpărători ai unităţii siderurgice.

Una dintre variante prezintă drept posibil cumpărător un joint-venture între Marcegaglia (Italia) şi Metinvest (Ucraina). Marcegaglia a făcut parte iniţiat din Am Investco, asocierea condusă de ArcelorMittal, ce a depus oferta de cumpărare a combinatului Ilva, dar compania italiană s-a retras din această afacere, la sfârşitul anului trecut, tot pentru a răspunde solicitărilor antitrust ale instituţiilor europene. Metinvest este deţinută de oligarhul ucrainean Rinat Ahmetov, este cel mai mare grup siderurgic din Ucraina, iar în 2016 a raportat afaceri de peste 9,5 miliarde de euro.
Un alt posibil cumpărător, în cazul în care combinatul de la Galaţi ar fi scos la vânzare, este un joint-venture între producătorul german ThyssenKrupp şi indienii de la Tata Steel. În septembrie 2017, cele două companii au încheiat un memorandum pentru a-şi uni afacerile din domeniul oţelului, pentru a putea concura astfel cu ArcelorMittal pe piaţa europeană. În acest context, o eventuală achiziţionare a combinatului de la Galaţi ar putea deveni o oportunitate destul de tentantă.
Nu în ultimul rând, o variantă ar fi ca… statul român să răscumpere combinatul şi să caute el un partener strategic. O astfel de ipoteză a fost inspirată, se pare, chiar de cazul Ilva, preluat spre administrare de autorităţile italiene, după ce unitatea a ajuns, în 2012, în pragul falimentului, din cazul unui imens scandal privind încălcarea normelor de mediu. Situaţia Ilva este însă total diferită de cea de la Galaţi, asta pentru a nu mai spune că, în România, statul s-a dovedit cel mai prost administrator…
Dincolo de aceste variante, mai mult sau mai puţin plauzibile, reamintim că, în contextul negocierilor privind preluarea Ilva, ArcelorMittal a prezentat Comisiei Europene un "pachet de măsuri de compensare", pentru a primi aprobarea achiziţiei. Surse apropiate negocierilor susţin că ArcelorMittal ar fi dispus inclusiv să renunţe la o serie de unităţi din Europa. Până în prezent, însă, în mod oficial, nu există nici o comunicare potrivit căreia combinatul siderurgic de la Galaţi ar urma să fie scos la vânzare. O astfel de ipoteză este, totuşi, suficientă pentru a face loc la tot felul de scenarii.

Citit 13600 ori Ultima modificare Sâmbătă, 24 Martie 2018 11:41

16 comentarii

  • postat de Protestatar
    Vineri, 30 Martie 2018 10:26
    82.79.189.***
    Ce interes are un cumpărător să cumpere un combinat care produce pierderi (de 8-9 ani ,a spus Ribo Bruno )decât ăla de al închide și a valorifica fierul vechi? Că străinii nu au fost de buna credință am intuit de când sa închis cocseria (în locul bateriilor vechi 6 la se putea construi 2 moderne dar nu sa mers pe principiul distrugerii...și distrugerile vor continua...până la inchidere
    0
    1
    Raportează
  • postat de Un lucrător căreia nu i sa putut spală creierul prin programele voastre
    Vineri, 30 Martie 2018 08:09
    82.79.189.***
    Se vinde ,deja sa inceput sa se facă inventarul la tot pt predare primire ,la prosti le aruncă placa cu ,,este posibil,, .Lucrez de 23 de ani aici de la vârsta de 18 ani și sper că acest combinat să se închidă , să nu rămână fier pe fier , de zece ani nu am fost promovat , numai lingaii au fost promovați , eu am alte planuri și sunt foarte curios la ce vor face toți birocrații care stau ciorchine prin birouri atunci când de va închide combinatul! Pt birocrați va fi ,,valea plângerii ,,în Galați daca se va inchide combinatul ,nici acum nu îmi dau seama cum de proprietarul ArcelorMittal tolera un așa aparat birocratic ca la Galați?
    1
    1
    Raportează
  • postat de prooccident
    Joi, 29 Martie 2018 07:43
    188.24.200.***
    Daca ajungem pe mana rusilor suntem terminati....Sper sa vina nemtii.
    0
    1
    Raportează
  • postat de siderurgist descurajat
    Sâmbătă, 24 Martie 2018 23:22
    100.117.30.***
    Probabil sunt lud, nu inteleg niste lucruri elementare.

    Dl Bruno Ribo ne-a spus mereu ca nu am fi existat fara ajutorul AM.
    Acum ne zice ca o schimbare de proprietar este fireasca si sa nu ne facem griji, putem razbi si fara "compania mama".

    CEO, spune: "orice acționar va aprecia eforturile noastre de a aduce prosperitate acestui Combinat".
    Exista actionari care in anul 2018 apreciaza efortul si nu rezultatele?
    Dumnealui ne-a comunicat ca in ultimii 9 ani am avut rezultate negative.
    Mai precis (intre anii 2009-2017) combinatul a adunat pierderi de aproximativ un miliard de euro.

    Mi-as dori tare mult un raspuns (sincer) de la CEO.
    Cine ar fi dispus sa achizitioneze un combinat falit ce a generat pierderi de 1 miliard de euro? Si de ce?

    Concluziile unui om simplu:
    1. Daca pierderile au fost reale, o schimbare de proprietar facuta in pripa, cu actionari din Est, nu ar face decat sa aduca alti nori negri deasupra acestui micut combinat.
    2. Daca noul proprietar va fi unul serios, de ex: ThyssenKrupp Tata Steel, cred ca am fi meritat in toti acesti ani niste salarii pe masura eforturilor, asa cum ar fi trebuit remunerati niste salariati "competenți și talentați".
    Dar se incurca ThyssenKrupp sau Tata Steel cu un combinat falit, un combinat ce are nevoie de investitii masive, in conditiile in care acestia isi unesc in 2018 operatiunile din Europa, tocmai pentru a-si reduce cheltuielile?
    Mira-m-as!

    Mi-e teama ca vor veni unii care vor darama si lucrurile bune facute de AM vizavi de safety.
    0
    31
    Raportează
  • postat de cip
    Sâmbătă, 24 Martie 2018 12:21
    92.84.65.***
    Vindeti la Ucranieni ca sa ne inchida si sa ramana Ahmetov singur cu combinatele lui din Ucraina in zona asta....
    Asta e cea mai strategica vanzare, Rusii au experienta in a falimenta industria din Romania.
    2
    27
    Raportează
  • postat de Rudibravo1951
    Vineri, 23 Martie 2018 22:26
    82.137.10.***
    Când un Prim-ministru îți distruge toate fabricile din Galați și apoi din Moldova unde Dracu să te duci decât în Dubai să ducem viața ca-n Rai Niste trădători de neam și țară ura și la gară
    6
    19
    Raportează
  • postat de scaraba
    Vineri, 23 Martie 2018 19:36
    5.13.222.***
    si ce rahat sa mai rascumpere statul roman de la baietii destepti de la ARCELORMITTAL? Jumatate din ce a vandut pe degeaba, si banuiesc eu ca la o valoare de cel putin 20 de ori mai mare. De ce, pentru ca indienii si in special francezii stiu sa scoata randament maxim dintr-o tranzactie. Mie teama ca aceeasi afacere cu statul roman a facut si DAMEN in privinta Santierului Naval Mangalia. Cine pierde, cine castiga? E simplu, se vor gasi cativa "agenti de vanzari" prin sferele influiente ale statului care vor aduce prejudicii imense acestuia, in favoarea "capitalului strain reinvestit"
    3
    14
    Raportează
  • postat de grecu
    Vineri, 23 Martie 2018 16:21
    188.24.245.***
    Nu doresc să fac speculații dar mă tem că soarta Combinatului va avea aceiași turnură cu cea a IMH-ului,e trist ptr. industria gălățeană,încet, încet Galați-ul va deveni cu timpul orașul care a fost odată.
    1
    23
    Raportează
  • postat de Rudibravo1951
    Vineri, 23 Martie 2018 16:00
    82.137.11.***
    Parcă nu aveau bani nici pentru salarii nici măcar pentru asigurarea de sănătate de șomaj Nu aveau profit și acum Tovarășii au bani de își pot permite să cumpere de la Macaronarii un combinat Nu ii întreabă nimeni din DNA de unde au bănișori unde au găsit comoara Ăstea spală puțină vor să facă stânga împrejur și Ura și n Dubai să ducem viața ca-n Rai Au mai dat în judecată pentru că au vrut să aibă mai mulți bani pentru creșterea copiilor 55 de Gălățeni Belgienii ne cred congolezi Săi Mulțumim Tov. Năstase că ne-a distrus ne-a vândut gratis Țigănime am vrut asta avem
    6
    16
    Raportează
  • postat de PATRIOTUL
    Vineri, 23 Martie 2018 15:19
    81.12.149.***
    Acum PSD are ocazia sa rascumpere Combinatul care a fost dat aproape pe gratis de catre Bombonel!
    Apoi sa-l privatizeze asa cum trebuie si sa pastreze si o parte din actiuni, asa cum vrea sa faca la Santierul de la Mangalia!
    Dar te-ai gasit ca Ciuma Rosie sa se gandeasca la tara asta...
    7
    16
    Raportează
  • postat de laurentiu
    Vineri, 23 Martie 2018 11:51
    100.117.37.***
    Dupa ce l-am dat pe 50 milioane de US$, acum o sa-l cumparam pe 200 milioane de US$, corect?
    8
    30
    Raportează
  • postat de rocky
    Vineri, 23 Martie 2018 11:45
    193.230.156.***
    Dupa ce mai alaltaieri se spunea ca s-au facut investitii in combinat in valoare de nu stiu cate milioane de Euro, e cam tras de par stirea asta de acum, oarecum pe nepusa masa, ca s-au gandit sa-l vanda. Sa fie oare o stire de propaganda care sa mai tempereze activitatea sindicala din Combinat!!! Cine stie!! Posibil.
    10
    30
    Raportează
  • postat de Maxim
    Vineri, 23 Martie 2018 11:06
    5.13.199.***
    daca va lasati in mana statului, e jale!
    7
    28
    Raportează
  • postat de Ady
    Vineri, 23 Martie 2018 10:10
    5.13.207.***
    Sa-l cumpere angajatii pe sistem socios.
    18
    14
    Raportează
  • postat de costel
    Vineri, 23 Martie 2018 09:39
    86.125.62.***
    Nu stiu daca ar multumi uniunea europeana daca ar vinde combinatul de la galati pentru ca ce se produce la galati marea majoritate se vinde in afara UE in Turcia .
    6
    17
    Raportează
  • postat de Iancu Jianul
    Vineri, 23 Martie 2018 08:50
    5.13.249.***
    Invatati, invatati si iara invatati sa vindeti tot! Din ce va mai respira colonia romanica? Din taxe si impozite? Sa la plateasca CINE? Buboiul creste in volum... vedem zise orbul... si delasatorul Roman!
    8
    26
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.