Marex intră în FALIMENT. Sute de oameni nu mai primesc salariile

Marex intră în FALIMENT. Sute de oameni nu mai primesc salariile

Sursa foto: fabricadecarne.ro
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
11 comentarii

Imperiul Marex Brăila face primul pas spre faliment după ce administratorii judiciari au propus această măsură pe fondul lipsei de lichidităţi, transparenţă şi ca urmare a gradului mare de îndatorare, potrivit ziarului Financiar.
Societatea Marex a intrat în mai 2014 în insolvenţă, la propria cerere.
Administratorii judiciari, Prime Insolv Practice în consorţiu cu Sierra Quadrant pentru Marex şi Sierra Quadrant pentru Vegetal Trading, au propus intrarea în faliment, însă mişcarea este doar un prim pas în cadrul unei proceduri ce poate fi oprită de către creditori, dar poate fi şi contestată de către acţionarii celor două companii. Dosarul va ajunge în faţa judecătorilor în luna septembrie, atunci când ar urma să fie luată o primă decizie pe această temă, a relatat şi infobraila.ro.
SC Marex SA, înfiinţată în 1994 şi având ca obiect de activitate "prelucrarea şi conservarea cărnii", a înregistrat, în septembrie 2013, opt incidente la plată cu cecuri şi 40 de incidente cu bilete la ordin. Până la data de 6 ianuarie 2014, numărul incidentelor de plată a ajuns la 750, iar ca urmare, firma are interdicţie bancară de a emite cecuri până la data de 18 decembrie 2014.
Societatea Marex este deţinută de milionarul brăilean Marin Moraru.

Citit 8451 ori Ultima modificare Luni, 21 Iulie 2014 21:30

11 comentarii

  • postat de unul care are de luat bani de la Marex Duminică, 27 Iulie 2014 22:03 81.89.11.*** Link la comentariu
    0
    0

    Astia-s hoti din neam , daca baga firmele in faliment ei trebuie sa faca puscarie au furat cu acte false

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul! Miercuri, 23 Iulie 2014 00:51 5.13.133.*** Link la comentariu
    0
    2

    partial marfa romaneasca din piete este mai buna si mai naturala... insa cea procesata mare parte lasa MULT de dorit! De exemplu aproape TOATA berea romaneasca contine porumb si malai... + 2 E-uri ce pot genera in timp cancer la stomac si creier! De la Cozia si Noroc... clasa respectiva... cam tot ce se imbutelizaza peste 0,5L.
    Mai bine scoate romanul mana in mana cu strainul bere in 24\48h decat 1 sapt dupa reteta nemteasca din 1509 nu?
    Cat priveste manusile sunt reguli elementare... daca X sau Y uita sa se spele pe maini la toaleta... am avut un sef care pleca de la toatela si "uita" de obiceiul elementar pentru el doar... singura chiuveta fiind aproape de punctul de lucru al angajatilor! Asa ca aia doi comentatori de mai sus sa cante la alta masa!

    Raportează
  • postat de mirela Marți, 22 Iulie 2014 22:11 83.103.238.*** Link la comentariu
    0
    3

    Eu cumpar numai produse romanesti pentru ca banii sa ramana in tara si sa salvez locurile de munca al romanilor sarmani! Nu cumpar niciodata marfa si alimente din impot sau de la supermarketuri ca sa ii imbogatesc pe straini! Avem marfa mai buna ca a lor si mai sanatoasa nu cu E-uri adica otravuri!

    Raportează
  • postat de brailean = pleava Marți, 22 Iulie 2014 13:56 5.13.199.*** Link la comentariu
    5
    5

    nu-i nicio problema ptr acesti oameni, se vor intoarce la munca, campului in insula mare a Brailei alaturi de toti talibanii din braila.

    Raportează
  • postat de Nu conteaza Marți, 22 Iulie 2014 11:36 5.13.145.*** Link la comentariu
    4
    11

    Daca nu stiti ce s-a intamplat ar trebui sa va abtineti de la orice comentariu. Ca si in cazul Galco si Soroli, a fost comandat de sus sa desfiinteze firmele, pentru ca patronii nu au facut ce au dictat cei din Parlament dupa bunul plac. Inainte de a vorbi si de a acuza ceva pe nedrept mai bine v-ati informa.

    Raportează
  • postat de scarbit Marți, 22 Iulie 2014 09:31 88.158.19.*** Link la comentariu
    8
    8

    pentru cei care-si dau cu parerea ca stiu ce inseamna normele sanitar-veterinare,angajatii au analize facute regulat,ce vreti sa fie cu manusi?sa gasiti un deget de manusa in salam?comentati despre ce stiti nu va mai dati atotcunoscatori si carcotasi cat cuprinde !voi sunteti de vina pentru tot ce falimenteaza in tara asta,mergeti in moluri si supermarketuri si va incarcati carutele cu marfa din import,ati vazut voi cum se lucreaza afara,cum respecta ei normele sanitar veterinare?cand o sa fiti in stare sa aveti voi o afacere nu o sa mai carcotiti despre toate afacerile care s-au vorbit in ziarul asta cu diverse ocazii,asa ca,gura mica si la treaba !

    Raportează
  • postat de cristi Marți, 22 Iulie 2014 08:26 79.116.97.*** Link la comentariu
    3
    11

    Daca echipamentele igienico-sanitare nu sunt purtate nici macar cand au reporetri in hala, ce se intampla cand nu au vizitatori printre ei?
    E bine ca dispare o firma care ne indoapa cu E-uri, nu-i bine ca lipsa ei nu se va simti din cauza importurilor si iar nu-i bine pt niste muncitori raman pe drumuri.

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul Marți, 22 Iulie 2014 00:09 5.13.209.*** Link la comentariu
    5
    18

    Mi se pare mie sau angajatul din prim-plan si chair cel dins tanda manevreaza produsele de carne fara echipament igienico-sanitar??? NU MA MAI MIRA NIMIC!

    Raportează
  • postat de le petit observateur Luni, 21 Iulie 2014 22:44 5.13.218.*** Link la comentariu
    4
    13

    Un fraier din Galati s-a maritat cu una din ficele domnului Moraru deci cu avere si dupa caracterul lui de kkt s-a ales praful de aceasta afacere pusa pe picioare pe banii dlui Moraru dar condusa de un handicapat(pe la targuri de profil tip Indagra nu-si mai cunostea fostii profesori de la facultate un fel de Raducioiu al industriei carnii)Pentru mine a fost o intamplare proasta ca l-am cunoscut si nici nu merita sa-i pronunt numele comparativ cu celalt ginere care conduce cu succes Complexul de porci de la Gropeni(jud. Braila)

    Raportează
  • postat de madi Luni, 21 Iulie 2014 20:36 83.103.238.*** Link la comentariu
    4
    16

    Afaceristii romani tepari si lacomi, hoti si dupa furat!

    Raportează
  • postat de sad but true Luni, 21 Iulie 2014 20:29 5.13.178.*** Link la comentariu
    7
    10

    management romanesc = faliment

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.