Iată ce maşini caută românii

Iată ce maşini caută românii
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Potrivit unui top realizat de site-ul auto Autovit.ro, cele mai tranzacţionate autoturisme pe piaţa second hand din România sunt Volkswagen şi Opel, producătorul autohton Dacia situându-se de-abia pe locul al treilea. În primele şase luni ale acestui an, Volkswagen deţine o cotă de piaţă de 19 procente, în ceea ce priveşte reânmatriculările, Opel, 12 procente, în timp ce Dacia are doar 11 procente. Fordul, cu opt procente şi BMW, cu şase procente, ocupă următoarele locuri în top. Pe primul semestru din 2014, numărul reînmatriculărilor a crescut cu aproximativ 10 procente , adică circa 7.000 de unităţi, la 104.581 unităţi, după scăderea de 40 de procente din 2013, scădere cauzată de apariţia timbrului de mediu. La maşinile noi înmatriculate în România în perioada de referinţă, Dacia este liderul detaşat al pieţei, cu o cotă de peste 31 de procente .

Citit 2229 ori Ultima modificare Luni, 21 Iulie 2014 17:15

8 comentarii

  • postat de Tuluceanu Vasile
    Duminică, 27 Iulie 2014 11:08
    92.82.245.***
    Sunt idioti care merg si 100 metri cu masina la...sifoane!!! Deh....Melteanul nu se simte meltean daca nu merge sa arunce gunoiul cu...masina. Si daca rasuna si manele din cotele alea ,,bavareze"...tacamul este complet! Bicicleta este inventata de mai bine de 100 ani...dar nu prea e folosita! Piste de biciclete...inexistente aproape! In schimb daca ai pista, mancatorii de seminte merg pe acele piste si sunt in stare sa sara si la bataie daca le atragi atentia! Iar revenind la ghertoii care parcheaza pe trotuare, practic oprind masina cu botul...pana in zidul cladirii, obligandu-te sa ocolesti ,,bijuteria" ghertoiului pe...carosabil!!! Pai eu zic caci un CUI ascutit ar regla conturile. Sau un bilet lipit cu...SUPERGLUE prin care sa atentionezi marlanul ca a parcat aiurea!! Nesimtirea este calitatea numarul unu a multor soferi din Romania!!!!
    0
    3
    Raportează
  • postat de cir
    Miercuri, 23 Iulie 2014 10:27
    83.103.186.***
    1.Draga Cristi scoala este destul de aproape insa nu am curaj sa-mi las copiii sa mearga pe jos din cauza cainilor vagabonzi. Acum doi ani copiii m-au sunat si m-au chemat de urgenta intrucat erau incoltiti de o haita de caini in spate la Modern. Asadar masina este o necesitate absoluta nu un lux. Copiii sunt un lux in Romania, nu e de mirare ca in cateva zeci de ani natiunea se va transforma in minoritate pe cale de disparitie.
    0
    2
    Raportează
  • postat de Cristi
    Miercuri, 23 Iulie 2014 00:32
    5.13.140.***
    pe romani i-au fatat mamele direct in masina.
    ne plangem de salarii mici si preturi mari dar 8 din 10 galateni au masina si catel.
    indiferent de conditia sociala a avea masina si catel a devenit o moda pt noi.
    si sa nu-mi spuneti ca masina e o necesitate in vremurile astea ca nu va cred.
    in afara de a te duce la tara, in concediu sau a-ti duce copiii la vreo scoala mai indepartata nu prea vad necesitatea unei masini la ora actuala.
    iar toate criteriile astea la un loc ma indoiesc ca le indeplinesc toti posesorii de auto (si catei).
    din cauza asta nu mai avem loc pe trotuare pt ca jumatate de trotuar e ocupat de masini iar cealalta jumatate e ocupat de excrementele javrelor cu stapan insirate pe trotuar de-ti vine sa-ti vomiti matzele .
    cand iesi cu copilul la plimbare trebuie sa fii cu ochii-n patru la masini si la rahatii de pe trotuar.
    Romania e o tara frumoasa ......... pacat ca e locuita.
    3
    6
    Raportează
  • postat de mitica
    Marți, 22 Iulie 2014 21:50
    83.103.238.***
    Eu sunt sarac dar am nevoie de o masina sa car ceapa, cartofi, varza si sa aduc purcelul de la tara si am nevoie de o masina la mana a doua si as opta pt o masina rezistenta, buna, care sa consume putin dar mai ales sa faca fata gropilor din Romania!
    0
    3
    Raportează
  • postat de Alex
    Marți, 22 Iulie 2014 20:34
    79.116.96.***
    Romanii cauta masini care nu si le permit dar merge asa de lafaiala prin oras....:)))))
    0
    4
    Raportează
  • postat de Rombul
    Marți, 22 Iulie 2014 16:54
    89.121.42.***
    si OPEL 1,7 diesel SPORT GTI ,ha ha ha
    2
    1
    Raportează
  • postat de io
    Marți, 22 Iulie 2014 15:02
    83.103.238.***
    Acum faceti un articol si despre ce masini cauta rromii, si comparati...poate faceti si o investigatie de unde provin banii.
    0
    11
    Raportează
  • postat de Rau
    Marți, 22 Iulie 2014 14:45
    2.36.124.***
    Wolkswagen Passat!! Ca baieti din sat!!
    2
    6
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.