Fotografia zilei vine de la un cititor al ziarului, care ne semnalează că sunt multe situaţii precum cea surprinsă de el, în care, dacă eşti pieton, nu mai vorbim de situaţia de faţă, când eşti însoţitorul unei persoane cu dizabilităţi, aflată în scaun cu rotile, nu ai pe unde să treci.
Maşina din imagine era parcată pe toată suprafaţa trotuarului, care şi-aşa este îngust, cum se întâmplă în general pe străzile vechi din zona centrală a oraşului, dar nu numai. Se vede cu uşurinţă faptul că maşina este nu doar parcată pe întreg trotuarul, dar şi în curbă.
Cum or fi trecut pe stradă ceilalţi participanţi la trafic, numai Dumnezeu ştie... Cât despre pietoni, ei aşteaptă ca poliţia, locală, dar şi naţională, să îşi facă datoria: să amendeze şi, de ce nu, să ridice maşinile parcate aşa, într-o completă sfidare a regulilor de circulaţie şi a bunului simţ.