Se spune adesea despre gălăţeni că sunt certaţi cu bunul simţ, că lasă dezastru în urma lor şi fac mizerie peste tot, iar orice participare la un eveniment public pare să le dea dreptate cârcotaşilor, fiindcă mai mereu peisajul lăsat în urmă este cel puţin dezolant.
Totuşi, oamenii lasă de multe ori gunoiaele peste tot şi fiindcă nu au încotro. Imaginea zilei de astăzi ne-a fost trimisă de o mămică din Galaţi, care a fost, în weekend, cu copiii în Grădina Publică, să admire decoraţiunile din "Feeria de Iarnă".
"Coş de gunoi improvizat în Grădina Publică, la marele orăşel al lui Moş Crăciun", este mesajul care însoţea imaginea primită la redacţie, iar cititoarea noastră se întreba dacă totuşi nu ar fi fost nevoie de mai multe (şi mai mari) coşuri de gunoi amplasate în zona comercianţilor de mâncare şi băutură, pe care, după ambalajele lăsate în urmă, este clar că publicul îi apreciază, în ciuda preţurilor destul de piperate.

