Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați găzduiește vineri, 12 iunie, de la ora 11,00, în Sala Senatului, conferința „Cum reformăm sistemele mari?”, susținută de Daniel Funeriu.
Evenimentul are loc în cadrul proiectului AVE - „Învață să îmbătrânești”, coordonat de Violeta Pușcașu, și își propune să aducă în discuție teme precum educația, reforma instituțională, funcționarea sistemelor complexe și schimbările de mentalitate necesare în societatea românească. Potrivit organizatorilor, conferința va aborda provocările asociate reformării marilor sisteme publice și rolul pe care educația îl poate avea în procesele de transformare instituțională.
Daniel Funeriu a ocupat funcția de ministru al Educației în perioada 2009-2012 și este cunoscut pentru implicarea sa în reformele din sistemul de învățământ.
Reprezentanții universității precizează că evenimentul este deschis membrilor comunității academice interesați de tematica propusă. Conferința le va oferi participanților ocazia de a dezbate și de a schimba puncte de vedere privind reformarea instituțiilor și adaptarea acestora la provocările actuale.

