Ancheta în cazul conflictului extrem de violent petrecut săptămâna trecută în comuna Piscu a luat o turnură dramatică, după ce unul dintre cei doi frați bătuți cu sapa a murit în spital. Dosarul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galați, iar încadrarea juridică a faptelor a fost schimbată din vătămare corporală în omor calificat și tentativă la omor calificat.
Mihai Arbănașu, în vârstă de 37 de ani, bărbatul acuzat că i-a atacat cu o cruzime ieșită din comun pe cei doi frați din Piscu, a fost arestat preventiv la sfârșitul săptămânii trecute de Judecătoria Liești pentru dublă vătămare corporală. Între timp însă, unul dintre răniți a decedat la spital, unde a fost internat în stare critică, în comă, în noaptea agresiunii. Surse apropiate anchetei susțin că și fratele bărbatului decedat ar fi in stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență Galați.
Agresorul, în vârstă de 37 de ani, este recidivist, numele său figurând în mai multe dosare penale pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, distrugere și amenințare.
În contextul noilor acuzații și având în vedere starea de recidivă, Mihai Arbănașu riscă o pedeapsă de peste 25 de ani de închisoare, dacă va fi găsit vinovat pentru omor calificat și tentativă de omor calificat.

