Vecinătatea cu Republica Moldova face ca zone de est a României să rămână în topul contrabandei cu produse accizabile, aduse pe diverse căi din spațiul extra-comunitar pentru a fi vândute sub prețul pieței.
Aproape de 30.000.000 de țigări și peste 12 tone de tutun au fost confiscate de Poliția Română în primele 11 luni al acestui an, unele dintre cele mai apropiate capturi fiind făcute în județele Moldovei situate pe frontiera nord-estică sau în proximitatea acesteia.
Aproape 30.000.000 de țigarete și peste 12.300 de kilograme de tutun au fost descoperite de polițiști, în primele 11 luni ale anului 2024, fiind aplicate 920 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 8.149.496 de lei, raportează Poliția Română cu câteva zile înainte de finalul anului. Cifrele, unele mari și care arată că afacerile ilegale cu produse accizabile sunt încă la putere, au cunoscut totuși o scădere față de cele raportate anul trecut, când numai numărul țigaretelor confiscate în urma operațiunilor efectuate de autorități a depășit 40.000.000, în timp ce cantitatea de tutun s-a apropiat de 38 de tone.
Una dintre zonele cele mai prolifice în ceea ce privește contrabanda este cea aflată, desigur, în proximitatea frontierei de est, respectiv zona Moldovei, unde au fost depistate cele mai multe rețele și cele mai mari cantități de produse. Aproape 700 de persoane sunt corectate penal în cele peste 470 de dosare penale deschise de polițiștii români în intervalul ianuarie-noiembrie 2024.
”În perioada ianuarie - noiembrie 2024, au fost efectuate cercetări în 1.280 de dosare de urmărire penală aflate în instrumentare proprie și în baza a 237 de ordonanțe de delegare din partea unităților de parchet. În cadrul acestor activități, au fost dispuse măsuri preventive față de 137 de persoane, fiind dispusă măsura arestării preventive față de 31 de persoane, măsura arestului la domiciliu față de 20, măsura controlului judiciar față de 49 de persoane și măsura reținerii față de 37 de persoane. Prejudiciul asigurat în cadrul acestor dosare penale este în valoare de 28.111.270 de lei”, se arată în situația întocmită la nivelul IGPR și dată publicității în cea de-a treia zi de Crăciun.
Concomitent cu demararea anchetelor penale, polițiștii au dat și amenzi, concretizate în 920 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 8.149.496 de lei.
Rețele interjudețene
În zona noastră, una dintre cele mai mari operațiuni, care a vizat o grupare formată din 12 persoane, a avut loc la finele lunii noiembrie, când polițiștii de la BCCO Galați și procurorii DIICOT au făcut nu mai puțin de 63 de percheziții în patru județe și în Capitală. Gruparea, cu nucleul la Brăila, se ocupa cu preluarea țigărilor cu timbru de Republica Moldova sau din magazinele duty-free, stocarea acestora și vânzarea pe teritoriul României. O altă grupare, de 11 persoane a fost ridicată la Bacău, la jumătatea lunii decembrie, odată cu o cantitate impresionantă de țigări, tutun vrac și alte materiale necesare procesării și ambalării. La jumătatea lunii noiembrie, o operațiune a Poliției Suceava, concretizată în 25 de descinderi în județele Suceava, Botoșani și Bacău, scotea la iveală peste 100.000 de țigări, găsite la percheziții, o tonă de alcool și materiale pirotehnice, toate deținute ilegal și care urmau să fie comercializate în perioada premergătoare sărbătorilor de iarnă.