Criză acută la Parchetul care anchetează marea violență din Galați

Criză acută la Parchetul care anchetează marea violență din Galați
Evaluaţi acest articol
(15 voturi)

Cu o floare nu se face primăvară nici măcar în criza fără precedent cu care se confruntă parchetele din Galați, afectate de o lipsă acută de procurori care să soluționeze miile de dosare penale aflate în evidențe.

Cea mai gravă situație este cea de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Galați, unde o schemă de 19 posturi era ocupată, până la începutul aceste luni, de un singur procuror, ceea ce înseamnă o acoperire a organigramei de doar cinci la sută! Unitatea se află, practic, în imposibilitatea de a-și gestiona dosarele, cauzele fiind preluate, în limitele posibilităților și urgențelor, de unitatea superioară, respectiv Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galați.

De câteva zile, o procuroare de la Parchetul de pe lângă Tribunaliul Constanța, care a solicitat să fie mutată la o altă unitate decât cele din județul de domiciliu, a fost detașată, pentru șase luni, la Galați, județ cunoscut pentru numărul mare de cazuri de violență, fapte care ar cădea exact în competența de cercetare a Parchetului de pe lângă Tribunal.

Astfel, conform hotărârii adoptate de Secția pentru Procurori a CSM în ședința din 21 ianuarie 2026, de la acea dată până pe 21 iulie 2026, procuroarea Cristina Beatrice Pitrop (foto) ar trebui să vină și să pună umărul pentru a urni dosarele care așteaptă să fie anchetate și să primească soluții.

Evident, pericolul cel mai mare în materie penală este cel al intervenirii prescripției răspunderii penale a făptuitorilor. Și este greu de precizat cât va mai reuși Parchetul Curții să acopere riscul, în condițiile în care și această unitate are o schemă de procurori mult subdimensionată, cu acoperire de doar 30 la sută.

Citit 4753 ori Ultima modificare Marți, 03 Februarie 2026 02:16

7 comentarii

  • postat de paloma
    Joi, 29 Ianuarie 2026 23:42
    86.124.202.***
    Sa nu se mai pensioneze la 48 de ani !!! Ce incredere sa ai in justitie cand nu stii daca este vorba de procuror sau de only fans !!!
    1
    14
  • postat de Quaestio
    Miercuri, 28 Ianuarie 2026 20:25
    86.124.200.***
    Damn .
    N-are nevoie de un sofer ceva ...sa-i arate Orasul ? :)
    8
    16
  • postat de Un roman
    Miercuri, 28 Ianuarie 2026 19:10
    151.16.15.***
    Teama își spune cuvântul deci nu trebuie să ne așteptăm la prea mult zel din partea ei, de a rezolva dosarele existente. Justiția din România face orice altceva, însă nu dreptate.
    1
    20
  • postat de Von Bergovicz
    Miercuri, 28 Ianuarie 2026 18:34
    84.117.46.***
    @ Camelia: ca sa nu te roage cunoscutii si prietenii din orasul natal sa-i ajuti in caz de probleme penale. Pana la urma suntem oameni cu totii si relatiile interumane primeaza
    17
    8
  • postat de Camelia
    Miercuri, 28 Ianuarie 2026 18:24
    86.124.202.***
    Nu fiti rai ca dupa poza sugereaza ca poate sa puna umarul. Dupa casatoria de la Las Vegas ...
    8
    19
  • postat de Von Bergovicz 24,3 cm Records
    Miercuri, 28 Ianuarie 2026 18:24
    109.166.128.***
    Doamna Procuror din partea mea va doresc mult succes in activitate
    13
    16
  • postat de Camelia
    Miercuri, 28 Ianuarie 2026 18:20
    86.124.202.***
    Nicaieri nu este mai bine ca acasa. Oare de ce a cerut detasarea din judetul de domociliu ?
    10
    15

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.