Se caută formula legală pentru transport gratuit în weekend

Se caută formula legală pentru transport gratuit în weekend
Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

Gratuitatea transportului public local în weekend ar putea fi supusă votului consilierilor locali la finele acestei luni.

Potrivit primarului municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu, trebuie reglementate aspectele legale ale înfiinţării unor „zile verzi”, în care cetăţenii să poată călători fără bilet cu transportul în comun.

Şi explică avantajele unei asemenea măsuri: „Dacă v-aţi uita câţi oameni cumpărau bilete versus cât cheltuiam noi cu salarizarea casierilor şi a controlorilor pe timp de weekend, veți vedea că ieșeam în gaură mare. E mai logic să lăsăm gratuit transportul în weekend, decât să aducem de acasă oameni pe care să-i plătim dublu. Pe timp de weekend, cel mai probabil, vom avea o rețea de transport local diminuată ca frecvență, pentru că marea majoritate a autobuzelor sunt cumva goale. Combinate, cele două măsuri pot duce la o încurajare a folosirii mijloacelor de transport și în weekend, nu doar în timpul săptămâni”, a declarat primarul Ionuţ Pucheanu.

Citit 1632 ori Ultima modificare Sâmbătă, 11 Aprilie 2026 02:14

6 comentarii

  • postat de Alergătorul de pe Faleza
    Joi, 09 Aprilie 2026 22:57
    109.166.129.***
    Eu zic sa vina cate un autobuz o data la trei ore. Ce așa mare nevoie la un oraș precum Galațiul? Erau jalnice acele maxi-taxi acum multi ani. Dar și monopolul actual este o sfidare la adresa noastra!
    0
    0
  • postat de Nu lăsa cârlanul cazanu sa nu cumva se vadă saraciachia
    Joi, 09 Aprilie 2026 22:09
    128.127.119.***
    Faceri ceva util , închideți arterele mari in weekend , ptr. măsurători cu piciorul ;)
    Culoare verzi pentru pietoni și bicicliști?
    Limita de viteza 30 km/h și sensuri unice in cartiere?
    0
    0
  • postat de Florin
    Joi, 09 Aprilie 2026 20:15
    5.13.143.***
    De fapt se cauta scuza sa faca biletul 3 lei , valabil 30 minute.....
    0
    5
  • postat de cetatean
    Joi, 09 Aprilie 2026 12:25
    46.97.169.***
    Faceti transportul ieftin pentru cei care muncesc. Oameni buni de munca nu-si permit sa se mute si nici sa faca naveta la oras ca e prea scump. Aducem pakistanezi in loc si asa pleaca banii din tara.
    3
    14
  • postat de Marco
    Joi, 09 Aprilie 2026 09:07
    128.127.118.***
    Cand circul eu autobuzele nu au locuri nici in picioare daramite pe scaune.
    2
    18
  • postat de Costy
    Joi, 09 Aprilie 2026 09:04
    109.166.128.***
    Da, votați ,,un tramvai numit dorință", să vina la 2 ore, că acum vine la aproape o oră!
    3
    21

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro