Consilierii locali gălățeni au aprobat, la sfârșitul lunii martie, completarea schemei de ajutor de minimis privind acordarea unor facilități fiscale contribuabililor persoane juridice, adăugând un nou criteriu.
Schema de ajutor de minimis prevede reduceri și chiar scutiri de taxe și impozite locale pentru firmele care fac investiții noi, de cel puțin 200.000 de euro, pe raza municipiului Galați, firmele care dețin clădiri și terenuri în Parcul industrial și, respectiv, furnizorii de servicii sociale. Schema a fost aprobată anul trecut și este valabilă în perioada 2025-2030, cu bugete defalcate pe fiecare an.
Anul acesta, Consiliul Local Galați a decis că, începând cu 1 ianuarie 2026, „schema de minimis se adresează numai beneficiarilor anteriori acestei date, care: - dețin clădirile și terenurile aferente prevăzute în prezenta schemă, primite în folosință gratuită, - dețin în proprietate clădirile și terenurile aferente prevăzute de prezenta schemă, folosite exclusiv pentru activitățile fără scop lucrativ”.
Pentru noi investiții pe raza municipiului Galați, se acordă reduceri la impozitele pe clădiri și terenurile aferente pornind de la 50% (pentru cel puțin 200.000 de euro investiți) și ajungând până la 75% (pentru investiții ce depășesc un milion de euro). Există, de asemenea, reduceri procentuale în funcție de numărul noilor angajați, profilul de activitate și amplasamentul noii investiții. Toate aceste facilități pot fi cumulate. Valoarea ajutorului de minimis pentru acest an este de 2,5 milioane de lei, pentru maximum 150 de beneficiari.
În ceea ce privește firmele care dețin clădiri și terenuri în Parcul Industrial Galați, este estimat un număr maxim de 15 beneficiari. Bugetul pe acest an este de un milion de lei.
Furnizorii de servicii sociale, deținători de clădiri și terenuri, au la dispoziție în acest an un buget de 1,15 milioane de lei, pentru maximum 100 de beneficiari.

