Anca Spânu

Anca Spânu

Prozatorul Bogdan Suceavă vine la Galați pentru două întâlniri cu publicul din orașul nostru

Luni, 05 Iunie 2023 20:01 | Publicat în EVENIMENT
Bogdan Suceavă, unul dintre cei mai importanţi prozatori romȃni contemporani, de asemenea, matematician, publicist, eseist (autor recent al unui inedit şi extrem de interesant volum despre poetica lui Ion Barbu) vine în orașul nostru, aflăm de la profesorul Doru Căstăian. Venit din California, acolo unde locuieşte şi predă, Bogdan Suceava se va afla la Galaţi marţi, 6 iunie, unde se va întȃlni cu publicul gălăţean în două locuri. Astfel, de la ora 14,00, scriitorul se va afl ...

Eveniment cultural în grădina Bisericii „Precista”

Marți, 06 Iunie 2023 10:16 | Publicat în CULTURA
Salonul cultural "Armonii de toamnă" al CARP Galaţi şi Parohia "Precista" invită doritorii la un nou eveniment cultural, joi, 8 iunie 2023, începând de la ora 17,00, în curtea bisericii de pe Faleza Superioară a Dunării. După cuvântul de întâmpinare al preotului paroh Valentin Diaconu, sunteţi invitaţi să luaţi parte la două lansări de carte. Vor fi prezentate volumele "Croazieră pe Nil şi alte povestiri", de Petre Grigore, Editura Axis Libri Galaţi, 2021- referenţi Toader ...

Cozi de peste patru ore la trecerea cu bacul

Luni, 05 Iunie 2023 13:34 | Publicat în EVENIMENT
Minivacanţa de 1-5 iunie le-a dat multor gălăţeni posibilitatea de a pleca la mare sau la munte, pentru câteva zile de relaxare. Din păcate, pentru cei care au plecat la mare, relaxarea s-a terminat brusc la întoarcere, atunci când au ajuns la I.C. Brătianu, unde coada la trecerea Dunării cu bacul era, încă de ieri, una de zile mari. S-a stat la coadă, potrivit declaraţiei unor gălăţeni, peste patru ore şi jumătate. De la surse din cadrul companiei Navrom Bac am aflat că s-a ...

Orașul aproape gol, semafoare pe intermitent

Luni, 05 Iunie 2023 14:41 | Publicat în Actual
Luni, 5 iunie 2023, în ultima zi liberă dintr-o minivacanță care, cel puțin pentru unii, a început pe 1 iunie, orașul Galați era încă destul de gol. Traficul era lejer, chiar și în zone precum cea din preajma Spitalului Clinic Județean de Urgență "Sf. Ap. Andrei", care în mod normal sunt extrem de aglomerate într-o zi de lucru, la orele de vârf. Dar, cum exodul gălăţenilor către destinaţii de vacanţă sau case de la ţară fusese anticipat, semafoarele au fost trecute pe ...

Vârsta inocenţei a trecut

Joi, 01 Iunie 2023 00:00 | Publicat în EDITORIAL
În mintea noastră, a reprezentanților generațiilor vârstei de mijloc, copilăria este, în linii mari, similară. Cu toții aveam cam aceleași - puține şi rare - dulciuri, aceleași desene animate, aceleași cărți, aceleași jocuri şi jucării. Sigur, erau şi în timpurile acelea privilegiaţi, copii ai căror părinţi aveau mai mulţi bani sau legături cu străinătatea şi care aveau, poate, haine de firmă sau jucării scumpe, dar, în ansamblu, amintirile noastre din copilărie ...

UPDATE: Apă oprită în şase cartiere. Alimentarea a fost reluată după trei ore

Marți, 30 Mai 2023 11:13 | Publicat în Actual
UPDATE ora 13,30 O serie de lucrări planificate marți, 30 mai, la conducta magistrală de apă de pe strada Brăilei, din zona Spitalului de Urgență, au provocat o situație pe cât de neașteptată, pe atât de neplăcută. Locuitorii din șase cartiere, respectiv Micro 16, 17, 18, 19, 20 și 21, au rămas fără apă la robinete în toiul zilei, după ce angajații Apă Canal au încercat schimbarea alimentarii pe un traseu alternativ. Trei ore fără apă și o lucrare care ar fi trebui ...

„Jocul cu nemurirea”, sâmbătă, la Dramatic

Vineri, 02 Iunie 2023 12:58 | Publicat în UNDE MERGEM
Teatrul Dramatic "Fani Tardini" vă aşteaptă sâmbătă, 3 iunie 2023, de la ora 11,00, la "Jocul cu nemurirea", un spectacol de Gabi Lovin şi Daniel Divrician, în care actorii sunt membrii trupei de voluntari ai teatrului, elevi din Galaţi. Textul este o adaptare de Gabi Lovin după "Ivan Turbincă", de Ion Creangă, regia tehnică fiind asigurată de Gigel Busuioc.Dacă nu plecaţi în minivacanţă şi vreţi să vă începeţi frumos ziua, veniţi la teatru să îi vedeţi jucând pe m ...

Mingea grevei, tot în curtea Guvernului

Marți, 30 Mai 2023 00:00 | Publicat în EDITORIAL
O nouă zi de grevă generală în învăţământ, la începutul celei de-a doua săptămâni de când majoritatea cadrelor didactice şi a personalului non-didactic din şcolile româneşti a suspendat lucrulDupă ce săptămâna trecută a fost dominată de tensiuni în creştere, acutizate de comentariul cel puţin deplasat al preşedintelui Iohannis, dar şi de atitudinea oarecum detaşată a guvernanţilor, astăzi, o nouă rundă de negocieri a avut loc între reprezentanţii Guvernului ...

Natura şi culorile Dianei Melnic vă aşteaptă la Galeriile „Mantu”

Luni, 29 Mai 2023 14:10 | Publicat în Actual
Până pe 12 iunie, la Galeriile "Nicolae Mantu", gălăţenii pot admira lucrările vibrante ale Dianei Melnic, o artistă sensibilă, care transmite emoţie prin culoare. Născută în 1993, la Hlina, Briceni, Republica Moldova, Diana Melnic a absolvit Universitatea Naţională de Artă "George Enescu" din Iaşi, studii de licenţă şi Master în Pictură de şevalet, după ce anterior studiase Design de modă la Chişinău.Actualmente, trăiește și lucrează în Galați.A participat la ex ...
Pagina 1 din 130