Sfaturi - Şcoala iubitorilor de animale

Sfaturi - Şcoala iubitorilor de animale
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Bun găsit, dragi iubitori de animale! Şi astăzi vom încerca să vă fim de ajutor cu sfaturi utile pentru creşterea şi îngrijirea animalelor de companie. Pentru a fi mai aproape de cititorii noştri decât am fost până acum, am decis să nu ne mărginim doar la a le răspunde, cu ajutorul specialiştilor, la întrebări, ci să le oferim posibilitatea de a da lecţii de bună practică altor stăpâni mai puţini descurcăreţi sau ştiutori. O dată pe lună vom găzdui în rubrica noastră povestea cât se poate de sinceră a unui proprietar responsabil de animăluţ. Aşa că îi invităm pe cititorii noştri să ne spună cum îşi îngrijesc şi răsfaţă sănătos prietenii cu pene, blană sau pielea rece. Pentru început, dăm cuvântul Mihaelei, care ne-a dezvăluit despre ţestoasa ei de Florida, Lolita.

Din Florida la Dunăre, via Spania

Lolita, sau pe scurt Lola, este o broscuţă ţestoasă de Florida care s-a adaptat perfect aici, pe malul Dunării. Avea doar două luni când a călătorit „clandestin”, în cutia de transport, din Spania până la Galaţi. A crescut cam cât podul palmei şi s-a împăcat perfect cu apa de la canal. Singura pretenţie este ca apa să îi fie schimbată la fiecare două zile şi să i se spele scoicile şi pietricelele din terariu. Dacă e murdar, nu mănâncă. Se dă în vânt după un fel de creveţi uscaţi cu care se şi luptă înainte de a-i mânca. Important este să nu fie prea multă apă şi să aibă pe ce se căţăra în siguranţă, altfel riscă să cadă cu burtica în sus şi să moară sufocată în apă. Lola recunoaşte deja vocile membrilor familiei şi înalţă capul ca un telescop atunci când este strigată. Îi place să fie mângâiată pe carapace, dar şi sub cap, aşa cum sunt alintate pisicile. Dar asta nu înseamnă că dacă e deranjată nu poate „muşca” degetul enervant. Odată scoasă din apă, se… emoţionează pe ea. Însă doar o dată. Adoră să stea la soare. După cum am aflat de la stăpâna ei, Lola se pregăteşte de hibernare, perioadă în care va dormi mai mult şi va mânca foarte puţin. Stăpâna ei mi-a spus că ţestoasele de Florida, lăsate în libertate în natură, se înmulţesc foarte uşor, punând în pericol speciile locale.

Mihaela a subliniat că, spre deosebire de pisică sau de câine, o ţestoasă este un animal mai uşor de întreţinut şi, într-un fel spus, mai comod.

În speranţa că v-am putut fi de folos, până săptămâna viitoare vă aşteptăm întrebările pe adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

Foto: anca/poze/broasca testoasa cu explicatia: Ţestoaselor de apă le place să stea la soare, aşa că trebuie să aibă la dispoziţie un loc mai înalt în terariu

Citit 1719 ori Ultima modificare Joi, 29 Septembrie 2011 18:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.