Aproape 50 de taximetriști gălățeni au mers, joi, în coloană pe străzile Galațiului, cu 5-10 km/h, într-un protest organizat la nivel național care are ca principale revendicări eliminarea concurenței neloiale și abrogarea OUG 49/2019.
„Nu cerem eliminarea Uber și Bolt, cum greșit s-a înțeles, ci eliminarea concurenței neloiale aduse de acestea. Totodată, cerem să fie declarată ca neconstituțională OUG 49/2019, cea care reglementează transportul alternativ în România”, ne-a spus Marian-Decebal Dublea, reprezentant și organizator al Grupului Taximetriștilor din Galați.
Protestul taximetriștilor s-a desfășurat pe traseul anunțat anterior, pornind din parcarea din fața Universității ”Danubius” și ajungând până la Gara CFR. Nu s-a mai mers până la Prefectură, cum se anunțase inițial, deoarece prefectul era plecat la București. S-a convenit ca revendicările taximetriștilor să fie trimise prin e-mail către reprezentantul guvernului în teritoriu și ca o delegație a taximetriștilor să fie primită la Prefectură, săptămâna viitoare.