Zgomotele nocturne care s-au auzit în ultimele zile în zona judeţului Galaţi nu au legătură cu războiul din Ucraina, ci sunt simple exerciţii, parte a unui antrenament cu avioane de luptă, realizat împreună cu trupele americane.
Conform Forţelor Aeriene Române, în perioada 19-25 noiembrie 2024, se desfăşoară zboruri de antrenament la mică înălţime pe întreg teritoriul României.
"Zborul la joasă înălţime poate genera îngrijorări în rândul comunităţilor locale din proximitatea zonelor de pregătire. Statul major al Forţelor Aeriene informează că aceste exerciţii vizează creşterea capacităţii de reacţie a personalului aeronautic", se precizează într-o postare de pe pagina de Facebook a Forţelor Aeriene Române.