Ajutorul de deces pentru foştii pensionari: 2.223 lei, la cererea rudelor de gradul I
Foto: Foto: Bogdan Codrescu

Ajutorul de deces pentru foştii pensionari: 2.223 lei, la cererea rudelor de gradul I
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Ajutorul de deces în cazul pensionarilor decedaţi poate fi solicitat de soţul sau soţia celui mort sau de copiii acestuia. Pentru a demonstra calitatea de rudă de gradul I, solicitantul trebuie să prezinte o cerere, copia şi originalul cărţii de identitate şi al certificatului de naştere, dacă e fiu sau fiică sau certificatul de căsătorie (copie şi original), dacă e soţ sau soţie, plus certificatul de deces. De la 25 februarie 2013, contravaloarea ajutorului de deces pentru pensionari este de 2.223 lei, potrivit Legii 6/2013, articolul 17.
Cererile se depun la sediul Casei Judeţene a Pensionarilor Galaţi din strada Ştiinţei nr. 97, zilnic, între orele 8,30 şi 16,30. Plăţile se fac zilnic, între orele 13,00 şi 15,00.

 

Citit 11565 ori Ultima modificare Joi, 07 Martie 2013 09:53

6 comentarii

  • postat de tudor
    Duminică, 01 Martie 2015 10:58
    176.223.59.***
    dar daca nu poate veni nici o ruda de gradul 1 ,din cauza problemelor de sanatate poate veni 1 nepot si ce acte trebuie sa prezinte
    0
    0
    Raportează
  • postat de alexandru
    Miercuri, 27 Noiembrie 2013 22:16
    5.13.224.***
    Dosarul de pensie depus-daca nu a primit decizia-nici prima pensie, decedatul -(FAMILIA) mai primeste ,ajutor de deces?
    0
    0
    Raportează
  • postat de alexandru
    Miercuri, 27 Noiembrie 2013 22:09
    5.13.224.***
    daca decedatul are depus dosarul dar nu aprimit inca decizia- mai primeste ajutor ptr deces FAMILIA
    3
    0
    Raportează
  • postat de x
    Sâmbătă, 09 Martie 2013 18:40
    Pentru "Cititor": Multumesc frumos.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cititor
    Joi, 07 Martie 2013 20:51
    Ajutorul de deces despre care ganditi(dumneavoastra)nu are legatura cu subiectul articolului!

    1) Articolul prezinta informatii referitoare la acordarea dreptului in baza Legii 6/2013(Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2013)
    ``Art. 17. - Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte, în condiţiile legii, în cazul:
    a) asiguratului sau pensionarului, la 2.223 lei;
    b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 1.112 lei. ``

    2) Dumneavoastra ati inteles gresit,nu este vorba despre ajutorul de deces acordat de catre C.A.R.P(membrilor sai)!
    Daca aveti calitatea de membru al C.A.R.P. puteti deschide Carnetul de Membru si-pe fata interioara a copertei-puteti citi:
    ``Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor acorda membrilor sai:
    Alineatul 2: Ajutor de deces in functie de vechime si contributia fixa lunara``
    Iata,deci,raspunsul la a doua intrebare: da,cuantumul ajutorului de deces are legatura cu vechimea!
    Raspunzand la prima intrebare: dreptul de a ridica ajutorul revine mostenitorului legal(sot-sotie,fiu-fiica) sau persoanei imputernicite(pe ultima fila a carnetului de membru este tiparita o ``Declaratie``,cititi formularul,completati-l cu datele solicitate,obtineti aprobarile cerute de formular ; astfel,veti dirija ridicarea drepturilor dumneavoastra(dupa deces) de catre persoana pe care o doriti ,in cazul in care nu are calitatea de mostenitor legal).

    Daca sunteti si pensionar si membru al CARP...aveti dreptul -deci- la 2 tipuri de ajutor:
    -unul,cu ridicare de la Casa Judeteana de Pensii Galati/strada Stiintei nr.97;
    -altul,cu ridicare de la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor/strada Domneasca nr.53.

    Cu respect,
    0
    0
    Raportează
  • postat de x
    Joi, 07 Martie 2013 16:48
    Articol neclar pentru cei neinscrisi la CARP.

    1. ORICINE poate beneficia, sau doar rudele celor care sint deja membri CARP?

    2. Exista vreo diferenta la suma acordata urmasilor, intre decedatii cu vechime mare in CARP sau inscrisi (sa zicem) cu o luna inainte de deces?

    Multumesc celor care imi vor raspunde la intrebari.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.