(3 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

UPDATE: Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Montreal. Liderul mondial a câștigat două meciuri într-o singură zi. După maratonul de peste trei ore cu Anastasia Pavlyuchenkova, scor 7-6 (9), 4-6, 7-5, sportiva de 26 de ani a trecut mult mai lejer de o Venus Williams afectată de probleme fizice, aflată și ea la al doilea joc al zilei, după ce a învins-o pe românca Sorana Cîrstea, scor 7-6 (4), 6-4.

Halep s-a impus cu 6-2, 6-2, după numai 72 de minute. Halep a început perfect meciul cu Venus, câștigând primele două game-uri fără punct pierdut. La 2-1 pentru româncă, partida a fost întreruptă din cauza ploii. Totuși, după numai 15 minute disputa s-a reluat, dar în game-ul 4 Williams și-a agravat accidentarea de la picior, după o mișcare bruscă. Din acel moment jocul a curs într-o singură direcție.

”A trebuit să fiu concentrată pentru fiecare minge. A fost o zi grea pentru amândouă. Voi dormi după acest meci. Vă mulțumesc că ați venit să mă susțineți. Tot timpul îmi face plăcere să joc pe acest teren”, a spus Halep după meci.

Halep va evolua în sferturile de finală împotriva lui Caroline Garcia (locul 6 WTA), sâmbătă dimineață, nu înainte de ora 1.30. Garcia s-a impus în fața rusoaicei Maria Sharapova, scor 6-3, 6-2. Halep conduce cu 4-1 la confruntările directe cu Garcia, singura victorie a franțuzoaicei fiind obținută anul trecut, în finala de la Beijing. Cel mai recent succes al Simonei Halep în fața Carolinei Garcia a avut loc la Roma, în sferturile de finală, scor 6-2, 6-3.

Românca Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului Rogers Cup (Montreal) de categorie Premier 5, cu premii totale de 2,82 milioane de dolari. Halep a învins-o pe rusoaica Anastasja Pavlyuchenkova, într-un meci maraton, de peste trei ore, întins pe două parcursul a două zile, scor 7-6 (9), 4-6, 7-5. Partida programată pentru noaptea trecută a fost suspendat, din cauza ploii, la scorul de 3-4. La reluarea jocului, Simona a reușit să egaleze la 5-5 și să trimită meciul în tie-break, care a fost extrem de echilibrat și în care românca a avut patru mingi de set. Actul secund a fost dominat de Halep, care a condus cu 4-3, dar rusoaica a obținut trei gameuri consecutive.

În setul decisiv, Halep a fost condusă cu 2-0 și 4-2, dar a reușit să se replieze, să egaleze la 5-5, ca apoi să închidă meciul cu încă două gameuri la rând.

”Mă simt puțin obosită, ca să fiu sinceră. A fost un meci extraordinar, o luptă teribilă. Ea a jucat incredibil și a luptat până la capăt, a fost dificil. Am câștigat și sunt foarte fericită că am putut lupta până la final. Cu siguranță, cu o astfel de susținere e imposibil să renunț! Vă mulțumesc!”, a spus Simona Halep, la finalul meciului câștigat cu Pavlyuchenkova.

În optimi, Halep o va întâlni în această noapte, nu înainte de ora 3.00, pe americanca Venus Williams, care a învins-o pe Sorana Cîrstea, cu scorul 7-6 (4), 6-4.

Citit 1296 ori Ultima modificare Vineri, 10 August 2018 13:39

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro