Trăiască Pena! Oţelul a învins Braşovul cu 1-0

Meci disputat sâmbătă în etapa a 4-a a Ligii I;

Cartonaşe galbene: Filip 40’ / C. Ionescu 37’, Dominguez 74’, Moutinho 79’;

Echipele utilizate:

OŢELUL: Grahovac – Râpă, Perendija, Costin, Ljubinkovici – Neagu (83’ Viglianti), Filip – Antal, Ibeh, Frunză (65’ Buş) – Pena (70’ Paraschiv). Antrenor: Dorinel Munteanu.

BRAŞOV: Felgueiras – Velayos, Majernik, C. Munteanu, C. Ionescu (65’ Dominguez) – Madeira, Toloza – Kanu (77’ Hadnagy), Cristescu (65’ De Sousa), Chipciu – Moutinho. Antrenor: Jose Murcia.

Au arbitrat: Marius Avram (Bucureşti) – Miclos Nagy (Cluj-Napoca), Iulian Radu (Bucureşti). Rezervă: Ionel Ivan (Brăila).

Nu i-a trebuit adaptare lui Marius Pena în duelul cu FC Braşov. După numai 3 minute, a pus fruntea pe o minge centrată excelent de la corner de Frunză şi tabela de marcaj s-a înclinat.

Decisiv, se poate spune după cele 90 de minute în care Oţelul ar fi putut conduce cu 3 sau 4-0 după numai primul sfert de oră, dar la fel de uşor i-a trecut glonţul pe lângă ureche în momentele în care formaţia de sub Tâmpa ştia a conştientizat că n-are nimic în geantă.

A rămas 1-0, marca înregistrată a lui Dorinel Munteanu pe care nimeni nu poate s-o conteste în instanţele verzi autohtone. Aşa a câştigat campionatul precedent, la fel spune că va face şi în acest an competiţional.

Până una-alta, trăiască Pena, căci ar fi fost greu fără golul său, iar joi seară vom afla adversarii din Liga Campionilor ai grupării roş-alb-albastre. Ce bun ar fi 1-0 şi acolo!

Citit 972 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00