Zi neagră pentru divizionarele C din Galaţi!

* Oţelul II a pierdut la scor, în deplasare, iar Politehnica a fost învinsă pe propriul teren *

Debut foarte slab al echipelor gălăţene din Liga a III-a. În prima etapă au înregistrat două înfrângeri, în care nu au reuşit decât două goluri şi au primit şapte!

SC Bacău – Oţelul II 4-0 (2-0)

„Joc slab, cu greşeli individuale de ˝curtea şcolii˝. Multă lipsă de responsabilitate şi atitudine necorespunzătoare la câţiva jucători cu pretenţii. Ceva mai bine în repriza a doua, dar cu mult sub posibilităţile de exprimare, ceea ce a făcut să nu reuşim nici măcar un gol. În plus am avut şi două accidentări foarte grave – Butoi şi Adăscăliţei. Înfrângerea este cu atât mai supărătoare cu cât băcăuanii nu au fost peste noi, din punct de vedere fotbalistic; au avut trei faze fixe, dublate de greşeli personale ale noastre care au dus la înscrierea a tot atâtea goluri”, ne-a declarat antrenorul Dan Dofai.

Iată „unsprezecele” de start: Abraham – Marus, Iacob, Manea, Murgoci (min. 20 Gohoreanu) – Chebac, Crişan, Negoescu – Butoi (min. 15 Gâţă), Chipirliu şi Adăscăliţei (min. 68 Pop).

Politehnica – CSM Focşani 2-3 (0-2)

O primă repriză urâtă au avut şi elevii lui Damian Băncilă, fiind conduşi clar de vrâncenii antrenaţi de Adrian Toma (care este şi jucător) – cel care cu ani în urmă a evoluat şi sub culorile clubului Oţelul. La 0-2, „studenţii” au redus din diferenţă prin Racoviţă (urcat în careu, acesta a şutat năprasnic pentru 1-2). Din păcate, oaspeţii au făcut 3-1, „politehniştii” nemaireuşind decât un gol, prin Serian – din penalti (min. 80).

În repriza a II-a, Agbleta a irosit două bune oportunităţi (la 2-1), acelaşi lucru făcând şi Stamate.

„Studenţii” au abordat meciul în următoarea formulă: Vlasie – Petică, Hristian, Stamate, Coman – Racoviţă, Chiriţă, Ginghină, Velicu – Serian, State. Au mai jucat: Agbleta, Chiriac, Fălcaru şi Olaru.

* În celelalte partide din Seria I s-au înregistrat rezultatele: ABC Stoicescu – Rapid CFR Suceava 0-3, Cetatea Tg. Neamţ – Aerostar Bacău 2-1, Sporting Suceava – Ceahlăul II 0-3, CSM Rm. Sărat – Petrotub Roman 0-0, FCM Dorohoi – CSM Paşcani 2-0, CS Panciu – Odorheiu Secuiesc nu s-a disputat.

Şi câteva rezultate surpriză (prin proporţiile scorului şi locul de disputare): Phoenix Ulmu – ASC Berceni 0-6, Atletic Bradu – Minerul Motru 1-5 şi Sportul Studenţesc II – Dunărea Măgurele 0-4.

Citit 681 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00