Gălăţeanca Irina Gherasim, ”port-drapelul” României

Gălăţeanca Irina Gherasim, ”port-drapelul” României
Echipa României, cu Irina Gherasim prezentând trofeul
Evaluaţi acest articol
(12 voturi)

Zece copii talentaţi, practicanţi ai badmintonului, au alcătuit lotul naţional Under 13 care a dominat categoric un important turneu internaţional din Ungaria. Concursul a fost găzduit de oraşul Pecs şi a reunit la start opt echipe de juniori, din Europa. Demonstrând o bună pregătire, foarte tinerii „tricolori” au încheiat cu victorii toate disputele, unele dintre ele la scor categoric. Racheta numărul 1 a fost talentata noastră concitadină Irina Gherasim, în pofida faptului că nu a împlinit nici 11 ani (limita de vârstă cerută de regulamentul concursului fiind de 13 ani). Selecţionata noastră a fost alcătuită din cinci fete şi cinci băieţi, ceilalţi colegi ai Irinei fiind: Cristina Sârbu şi Alexandru Mocanu (CSM Timişoara), Ioana Popescu şi Sorina Jugănaru (Sportul Studenţesc), Simina Turcu şi Alexandru Pene (Armanda Bucureşti), David Sinculeţ (CSS Bacău), Dragoş Niţă (Andriani Piatra Neamţ) şi Călin Grăjdieru (Weplay Braşov) - selecţioner fiind Ştefan Baubeg, din Bucureşti.
Clasamentul final arată astfel: 1. România - 14 puncte, 2. Cehia 12p, 3. Slovacia 10p, 4. Ungaria 8p, 5. Danemarca 6p, 6. Selecţionată mixtă 4p, 7. Slovenia 2p, 8. Serbia zero puncte. Rezultatele echipei noastre au fost pe măsura clasamentului: 7-2 cu Cehia, Slovacia şi Ungaria, 6-3 cu Danemarca, 8-1 cu Selecţionata, 9-0 Slovenia şi Serbia.
Şi de această dată, gălăţeanca Irina Gherasim (legitimată la CS Universitatea, antrenor Dorel Badiu) s-a comportat la înălţime, obţinând cinci victorii din şapte confruntări. Au fost dispute aprige, două dintre acestea fiind decise după trei seturi.
Concursul s-a desfăşurat, pe parcursul a trei zile, într-o sală modernă, cu nouă terenuri, numai pentru badminton. La tradiţionalul concurs de la Pecs, selecţionata noastră a fost prezentă pentru a 11-a oară. Actualul concurs a fost al doilea, consecutiv, câştigat de echipa „tricolorilor”, după ce, până atunci, cea mai bună clasare fusese locul al patrulea.
Irina Gherasim, cea mai tânără componentă a echipei noastre, va împlini 11 ani în luna martie. Este elevă în clasa a V-a la Liceul cu Program Sportiv şi o are ca dirigintă pe prof. Andrada Miron.

Citit 2700 ori Ultima modificare Joi, 16 Ianuarie 2020 12:17

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.