Gălăţenii, printre protagoniştii întrecerilor

Gălăţenii, printre protagoniştii întrecerilor
"Naţionalele" de karate tradiţional
Evaluaţi acest articol
(9 voturi)

Timp de trei zile, s-a desfăşurat la Brăila, pe esplanada de pe faleză, Campionatul Naţional de karate tradiţional pentru cadeţi, juniori, tineret şi seniori. A fost ediţia a 29-a, competiţia contând şi pentru "Cupa României". La start s-au aliniat aproape o sută de sportivi legitimaţi la 19 cluburi din întreaga ţară. Galaţiul a fost reprezentat cu succes de cluburile cu tradiţie: Meikyo, Kodo, CSM şi Karate Club.

CS Meikyo Galaţi (antrenor Dana Stamate Farcaş) a participat la competiţie cu şase sportivi, din care cinci la categoria cadeţi şi unul la tineret. Prezenţa la concurs s-a concretizat cât se poate de bine, gălăţenii obţinând 19 medalii: 7 medalii de aur, 6 de argint şi 6 de bronz. Menţionăm faptul că, la „Cupa României”, CS Meikyo s-a clasat pe un onorant loc V, cu o realizare de 42 de puncte. Rezultatele individuale sunt: cadeţi - Alexandra Tomiţă: locul I kata echipe feminin, locul I fuku-go, locul II kata individual, locul II enbu mixt şi locul III kumite individual; Ioana Zăvoiu: locul I kata echipe feminin, locul III enbu mixt, locul III kumite individual, locul III la fuku-go, locul IV la kata individual; Răzvan Postelnicu: locul I kata individual masculin, locul II fuku-go, locul II enbu mixt, locul II enbu; Ioana Zaharia: locul I kata echipe feminin; Ciprian Robu: locul II enbu masculin, locul III enbu mixt; tineret -Andrei Diaconu: locul I jiu ippon kumite masculin, locul I kogo kumite, locul III fuku-go, locul IV kata individual.

Sportivii de la CS Kodo au reuşit rezultatele: seniori: Mihai Cristian Tâmpeanu - locul I kata individual masculin, locul II fuku-go, locul II enbu, locul III enbu mixt, Alex Butură - locul II enbu masculin; Anca Codreanu - locul III kata echipe, locul III enbu; Alexia Găină - locul III kata echipe; tineret: Bianca Moglan - locul III fuku-go, locul III kata echipe; juniori: Andreea Marin - locul III kumite individual; Cătălina Stamate - locul III kumite individual, locul III fuku-go. Antrenori: Mihai Tâmpeanu şi Alin Daiciu.

Karateka de la CSM Galaţi, antrenaţi de Nicolae Mărăndici, Adrian Coman şi Silviu Băraru, au înregistrat rezultatele: cadeţi: Andrei Coman - locul V la kumite individual masculin şi locul V la fuku-go;  tineret: Cristina Petcu - locul III la kumite individual feminin, locul II la kogo kumite, locul II la fuku-go; seniori: Roxana Mihaela Stoica - locul II la kata individual feminin, locul II la kumite individual, locul I la fuku-go.

La categoria veterani: Mircea Căldăraru, de la Karate Club - locul întâi la kata individual.

Despre acest ultim concurs naţional al anului, ne-a vorbit domnul Nicolae Mărăndici, preşedintele Federaţiei Române de Karate Tradiţional: "A fost o competiţie interesantă, în care s-au impus sportivii experimentaţi. O notă bună şi pentru cei care au făcut treecerea de la tineret la seniori. Pentru sportivii consacraţi, şi nu numai, a fost şi un test pentru calificarea la Campionatul European de la Praga. Iniţial, aceste "Europene" erau programate în luna decembrie, dar din cauza pandemiei, şi după consultarea cu organizatorii, s-a hotărât mutarea întrecerilor la începutul anului viitor".

Iată şi opinia antrenoarei Dana Stamate Farcaş: „Întrecerile au constituit o reuşită, atât din punct de vedere organizatoric, dar şi din punct de vedere valoric. Ne-a interesat acest aspect, al gradului atins la pregătirea fizică şi tehnică a sportivilor noştri, test trecut cu succes, întrucât ne-a asigurat califcarea sportivilor noştri la Campionatul European de karate tradiţional.

Citit 1177 ori Ultima modificare Joi, 01 Octombrie 2020 01:30

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.