Gălăţenii, printre protagoniştii întrecerilor

Gălăţenii, printre protagoniştii întrecerilor

"Naţionalele" de karate tradiţional
Evaluaţi acest articol
(9 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Timp de trei zile, s-a desfăşurat la Brăila, pe esplanada de pe faleză, Campionatul Naţional de karate tradiţional pentru cadeţi, juniori, tineret şi seniori. A fost ediţia a 29-a, competiţia contând şi pentru "Cupa României". La start s-au aliniat aproape o sută de sportivi legitimaţi la 19 cluburi din întreaga ţară. Galaţiul a fost reprezentat cu succes de cluburile cu tradiţie: Meikyo, Kodo, CSM şi Karate Club.

CS Meikyo Galaţi (antrenor Dana Stamate Farcaş) a participat la competiţie cu şase sportivi, din care cinci la categoria cadeţi şi unul la tineret. Prezenţa la concurs s-a concretizat cât se poate de bine, gălăţenii obţinând 19 medalii: 7 medalii de aur, 6 de argint şi 6 de bronz. Menţionăm faptul că, la „Cupa României”, CS Meikyo s-a clasat pe un onorant loc V, cu o realizare de 42 de puncte. Rezultatele individuale sunt: cadeţi - Alexandra Tomiţă: locul I kata echipe feminin, locul I fuku-go, locul II kata individual, locul II enbu mixt şi locul III kumite individual; Ioana Zăvoiu: locul I kata echipe feminin, locul III enbu mixt, locul III kumite individual, locul III la fuku-go, locul IV la kata individual; Răzvan Postelnicu: locul I kata individual masculin, locul II fuku-go, locul II enbu mixt, locul II enbu; Ioana Zaharia: locul I kata echipe feminin; Ciprian Robu: locul II enbu masculin, locul III enbu mixt; tineret -Andrei Diaconu: locul I jiu ippon kumite masculin, locul I kogo kumite, locul III fuku-go, locul IV kata individual.

Sportivii de la CS Kodo au reuşit rezultatele: seniori: Mihai Cristian Tâmpeanu - locul I kata individual masculin, locul II fuku-go, locul II enbu, locul III enbu mixt, Alex Butură - locul II enbu masculin; Anca Codreanu - locul III kata echipe, locul III enbu; Alexia Găină - locul III kata echipe; tineret: Bianca Moglan - locul III fuku-go, locul III kata echipe; juniori: Andreea Marin - locul III kumite individual; Cătălina Stamate - locul III kumite individual, locul III fuku-go. Antrenori: Mihai Tâmpeanu şi Alin Daiciu.

Karateka de la CSM Galaţi, antrenaţi de Nicolae Mărăndici, Adrian Coman şi Silviu Băraru, au înregistrat rezultatele: cadeţi: Andrei Coman - locul V la kumite individual masculin şi locul V la fuku-go;  tineret: Cristina Petcu - locul III la kumite individual feminin, locul II la kogo kumite, locul II la fuku-go; seniori: Roxana Mihaela Stoica - locul II la kata individual feminin, locul II la kumite individual, locul I la fuku-go.

La categoria veterani: Mircea Căldăraru, de la Karate Club - locul întâi la kata individual.

Despre acest ultim concurs naţional al anului, ne-a vorbit domnul Nicolae Mărăndici, preşedintele Federaţiei Române de Karate Tradiţional: "A fost o competiţie interesantă, în care s-au impus sportivii experimentaţi. O notă bună şi pentru cei care au făcut treecerea de la tineret la seniori. Pentru sportivii consacraţi, şi nu numai, a fost şi un test pentru calificarea la Campionatul European de la Praga. Iniţial, aceste "Europene" erau programate în luna decembrie, dar din cauza pandemiei, şi după consultarea cu organizatorii, s-a hotărât mutarea întrecerilor la începutul anului viitor".

Iată şi opinia antrenoarei Dana Stamate Farcaş: „Întrecerile au constituit o reuşită, atât din punct de vedere organizatoric, dar şi din punct de vedere valoric. Ne-a interesat acest aspect, al gradului atins la pregătirea fizică şi tehnică a sportivilor noştri, test trecut cu succes, întrucât ne-a asigurat califcarea sportivilor noştri la Campionatul European de karate tradiţional.

Citit 753 ori Ultima modificare Joi, 01 Octombrie 2020 01:30

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro