Oțelul a ratat din nou promovarea în Liga a II-a de fotbal

Oțelul a ratat din nou promovarea în Liga a II-a de fotbal
Evaluaţi acest articol
(25 voturi)

Formația gălățeană a fost învinsă, scor 1-0, de Dacia Unirea Brăila, în returul finalei barajului de promovare în Liga a II-a, după ce a fost 1-1 în prima manșă. A fost a patra partidă a gălățenilor în care n-au putut să treacă de brăileni și a patra oară la rând când ratează promovarea în liga secundă.

Tensiunea duelului dintre Oțelul și Dacia Brăila s-a resimțit încă din startul partidei, cele două echipe fiind crispate și extrem de speriate de miza aflată în joc. Cei de la Oțelul au făcut tot posibilul ca Sevastian și Ghiocel să fie recuperați până la ora jocului de la Însurăței, astfel că amândoi au prins formula de start. Astfel, Grigoraș n-a efectuat nicio modificare de efectiv față de echipa din manșa tur. De partea cealaltă, Florentin Petre l-a oprit pe bancă pe atacantul african Batchabi și l-a trimis în teren încă din primul minut pe Vîlceanu.

Fără mari ocazii de poartă în prima repriză și fără prea multe faze reușite în general, cele două echipe s-au mulțumit să mute deznodământul în partea a doua. Singura ocazie din prima repriză a fost la lovitura de cap a lui Răducanu, la jumătatea reprizei, după o centrare venită de la Neagu, din fază fixă.

Partea a doua a început mult mai aproape de specificul meciurilor de până acum dintre Oțelul și Dacia Brăila, cu mult mai mult nerv în joc. Răducan a fost cel responsabil cu momentele periculoase la poarta adversă, însă de fiecare dată s-a opus portarul Cristian.

Presiunea la poarta adversă a gălățenilor a început să crească tot mai mult după minutul 60, iar arma atacului s-a dovedit a fi una cu două tăișuri, pentru că în apărare s-au creat spații imense de speculat pentru brăileni. Cu toate că Stănescu, Petre și Vîlceanu, cei mai periculoși oameni de atac ai Brăilei au fost scoși de pe teren, gazdele au reușit să marcheze în minutul 85 golul izbăvirii, prin Ioniță, intrat de câteva momente în joc.

Oțelul și-a pierdut complet luciditatea, iar finalul meciului i-a găsit pe jucătorii roș-alb-albaștrilor cu capul plecat în pământ și cu încă un obiectiv ratat în palmares.

Echipa Oțelului: Dinu - Farcaș, Cucu, Ghiocel, Sevastian - Neagu, Dobre - Stoian, Răducan, Nica - Cîrjan. Au mai intrat: Păun, Gavrilă și Cireș.

Patru încercări, patru nereușite

Oțelul a încheiat și cel de-al patrulea an în Liga a III-a fără să reușească să promoveze, cu toate că la startul sezonului se preconiza o trecere la pas în eșalonul secund. De asemenea, a fost al patrulea meci în care Dacia Unirea Brăila a reușit să părăsească în avantaj terenul contra Oțelului, după 3-2 și 2-1 în sezonul regulat, plus 1-1 și 1-0 în finala de baraj.

Citit 4839 ori Ultima modificare Luni, 31 Mai 2021 00:47

18 comentarii

  • postat de Radler
    Miercuri, 02 Iunie 2021 09:11
    194.105.20.***
    Mda......un rezultat si un esec foarte previzibil , din ce am scris pana acum totul s-a intamplat ...Otelul nu are echipa si buget pentru Liga 2 - lipsa unui conducator/finantator isi spune cuvantul - Liga 3 - va ramane sigura competitie pentru Otelul . (NU S-A DORIT PROMOVAREA DIN LIPSA DE BANI) primarie nu poate sa finateze mai mult decat a facuto pana acum.
    Felicitari Brailei pentru promovare , DAR - sa vedem daca vor juca in Liga 2 - (din informatii) situatia financiara si cea logistica sunt foarte reduse , aproape de zero. Nu stiu daca vor luat licenta de Liga 2 , iar cel mai important finantele NU SUNT , primaria din Braila nu are bani sa finateze echipa (tot bugetul s-a dus la echipa de hanbal feminina) asa ca.....s-ar putea tot Liga 3 si pentru ei .
    SOLUTIA UNIFICARII CELOR DOUA ECHIPE - ESTE SINGURA METODA DE A MAI FACE/AVEA FOTBAL - macar de Liga 2 - la Galati si Braila. LUATI IN CALCUL FOARTE SERIOS ACEASTA OPTIUNE ......
    2
    2
    Raportează
  • postat de Costel Miron
    Marți, 01 Iunie 2021 00:24
    37.228.210.***
    10000 mii de suporterii adevarati poate tine jumatate din bugetul unui seson de liga 1.FIECARE SA CUMPERE ABONAMENT IN VALOARE DE 250 de EURO ANUAL!!!!!!!! HELOOOO vreti echipa sau promovare??? bani vorbesc iar adevarul doare rau de tot.
    6
    0
    Raportează
  • postat de comunismul
    Luni, 31 Mai 2021 21:26
    5.13.154.***
    plictisitoare echipa! echipa de maidan, asta este otelul galati! ce dracu ma, astia sunt fotbalisti! vai de capul lor! mari vedete! acum singura salvare ar fi sa se uneasca cele doua echipe adica viitorul constanta si farul constanta! sa capete locul ramas liber! ca numai are altceva! daca se intampla asta, isi readuce aminte momentul din 2003, cand tot doua echipe s-au unit! adica petrolul ploiesti si cu astra ploiesti!
    0
    5
    Raportează
  • postat de Alexutz
    Luni, 31 Mai 2021 16:16
    5.2.205.***
    Ca de obicei ne aratam caracterul pe internet.
    Da, nu meritam sa promovam dar nici nu este cazul sa ne dam profeti ca "am zis eu de acum 2 saptamani ca nu promovam" sau experti in fotbal.

    Vedeti-va lungul nasului mai ales ca aproape toti de aici nu ati lovit o minge de fotbal in viata voastra si nu stiti ce este ala un off-said dar va dati cunoscatori.
    14
    2
    Raportează
  • postat de Ultras
    Luni, 31 Mai 2021 07:24
    92.40.170.***
    De câte ori se vor mai plânge că nu au primit banii la timp, să le arătați poza cu echipa brăilei, care a reușit să promoveze deși stau mai prost cu banii și nici macar stadion nu au în brăila, joacă la Insuratei si se antrenează pe unde apucă...
    2
    36
    Raportează
  • postat de rezervă de lux
    Duminică, 30 Mai 2021 22:37
    89.39.81.***
    Calmati-vă, liga a doua sau liga a treia cam același lucru. Oricum fotbalul din patria noastră este ingrozitor de slab. ( ca multe altele dealtfel) Liga a treia e perfect, liniște, discretie, e bine. Vă doresc toate cele bune!
    4
    25
    Raportează
  • postat de marius
    Duminică, 30 Mai 2021 22:31
    62.231.94.***
    Am jucat cu frica . Nu poti cere mai mult, daca tie iti tremură chiloții. Păcat ca am fost scoși de Neagu.
    4
    22
    Raportează
  • postat de Razzy
    Duminică, 30 Mai 2021 21:44
    62.231.94.***
    Loseri ! Sa-si caute si ei un loc de munca serios, nu sa alerge fara rost 22 de insi dupa o minge. Sportul huliganilor, infectie acuta in toata mass-media cua2 aceasta pierdere de timp numita fotbal, lipsa de ocupatie ca si fumatul. Jalnic, beah...
    27
    12
    Raportează
  • postat de cpr
    Duminică, 30 Mai 2021 20:42
    93.122.249.***
    păcat.. am avut șanse mare.. ne-a lipsit norocul.. sa speram pentru la anul
    20
    7
    Raportează
  • postat de Inca un an pierdut
    Duminică, 30 Mai 2021 18:53
    86.121.27.***
    Jucatori fie tineri și fără valoare, fie experimentați dar fara chef. Și un antrenor care nu a reușit să scoată nimic din ei. Grigoraș ar fi preferat sa fie in concediu de odihna și să fie trezit când echipa ajunge in liga a 2-a, fără să fie nevoit să facă ceva pentru asta. E lacat, pentru că lotul justifica o trecere la las in liga a 2-a.
    2
    24
    Raportează
  • postat de Mario
    Duminică, 30 Mai 2021 18:22
    89.137.138.***
    Ei au valoare doar ptr liga a 3,acolo este locul lor
    3
    25
    Raportează
  • postat de Manex
    Duminică, 30 Mai 2021 18:21
    109.166.129.***
    Suntem departe fata de nimic. Brăila, este tot Brăila, dar spre comparație, galatiul nu are nimic...
    10
    18
    Raportează
  • postat de MX
    Duminică, 30 Mai 2021 17:49
    5.13.222.***
    Toate jocurile cu Dacia Unirea Br. ( ce nume de echipa ce legatura are ac. oras cu Unirea sau cu .... Dacia ) s-au pierdut pt. ca nu am avut un atacant de meserie. In retur a-ti dat afara un atacant nu era logic sa fie adus altul in locul lui ?! Erau multi liberi de contract de la alte echipe care ar fi vrut sa joace la noi dar.... Prin ambitiile dvs. d-le Grigoras jucind tot cu Cirjan si Raducan ne-ati adus multa tristete ! Dar cu Marquinhos ce-ati avut ? Macar 15- 20 de minute la sf. meciului tr. bagat !
    3
    27
    Raportează
  • postat de Nicu
    Duminică, 30 Mai 2021 17:43
    86.124.203.***
    Primaria sa aloce mai multi bani acestor asa zisi sportivi de la cluburi si fundatii care toaca banii contribuabililor. Mai intai sa arate ce pot si apoi ajutai financiar.
    14
    22
    Raportează
  • postat de sor
    Duminică, 30 Mai 2021 17:24
    62.231.94.***
    Am vazut ca se plang jucatorii de salarii neplatite ( pe buna dreptate ) sa iasa conducatorii aia de mananca banii publici si a suporterilor sa spuna de ce nu s-a facut un fond de salarii inainte de a pleca la razboi. Eu consider ca am fost peste Braila lamulte capitole dar a lipsit motivatia unui muncitor (sclav) neplatit de 6 luni........6 luni oameni buni.
    19
    11
    Raportează
  • postat de la anu.....
    Duminică, 30 Mai 2021 17:17
    89.39.81.***
    din pacate. vedem la anu. toate cele 4 meciuri cu braila au fost la fel. grigoras nu a simtit ca petre il lasa sa joace in prima si in a doua io da cind ai nostrii intra in criza ca nu le iese nimic? petre are jucatori ca el si grigoras la fel. a cistigat petre cu jucatorii lui. trebuie schimbat antrenorul si multumiri jucatorilor actuali de peste 30 ani. trebuie cu adevarat cautat un antrenor cu idei si inteligenta si facut un lot de jucatori tehnici si inteligenti. si trebuie BANI........si trebuie neaparat sa avem un stadion al orasului si oameni ce conduc orasul sa se implice ca sa avem din nou ECHIPA si STADION al nostru.
    8
    22
    Raportează
  • postat de MJChip
    Duminică, 30 Mai 2021 17:04
    62.231.94.***
    ...Nu ca ne-ar mira cu ceva cele afirmate mai sus! De 2 saptamani va tot spun ca nu au cum sa treaca de Braila, ptr ca nu au "stofa" brailenilor ! Nici editorialele pe care le-ati tot publicat in ultima vreme cu elogii si incurajari la adresa echipei, nu-si aveau rostul. Am trimis niste pui de Avicola, sa se joace cu viclenia pisicilor de la vecini. Acum, daca ne-am mai bucura si de vreun post vacant al vreunei echipe de liga 2, ar insemna ca n-avem toatee tziglele pe casa. Ce naiba sa facem noi cu echipa asta in L2 ???
    6
    26
    Raportează
  • postat de rodax
    Duminică, 30 Mai 2021 17:02
    92.83.34.***
    daca nu era autogolul lui Neagu,altfel ar fi stat datele problemei.
    16
    18
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.