Prima demisie la Oțelul

Prima demisie la Oțelul
Evaluaţi acest articol
(16 voturi)

Gruparea gălățeană traversează momente greu de suportat după cel de-al patrulea an consecutiv în care s-a ratat promovarea în liga secundă, chiar în fața rivalilor de la Dacia Unirea Brăila, care au fost neînvinși de gălățeni în cele patru confruntări directe.
Astfel, ca urmare a eșecului înregistrat duminică după-amiază, scor 0-1, la Însurăței, a venit și prima reacție de demisie din partea unui oficial al Oțelului, în persoana președintelui Cornel Moisescu. Acesta și-a anunțat demisia pe contul personal de Facebook.
”Îmi asum acest eșec și, prin urmare, îmi depun mandatul de președinte al Consiliului Director. Pentru cei care nu au înțeles rostul meu la acest club, îi rog în mod respectuos să nu mă jignească. Eu nu câștig nimic de la Oțelul Galați. Eu nu sunt angajatul Oțelului. Am numit o conducere executivă să conducă clubul de la A la Z. Am numit greșit. Oțelul nu a avut forță să promoveze. Pentru mine este suficient. Nu mai suport Liga a III-a! Las la latitudinea Consiliului Director în funcție și a Adunării Generale să decidă soarta clubului de fotbal”, se arată în comunicatul publicat de Moisescu.
Suporter Club Oțelul Galați este un club format de suporteri, iar președintele ales de la înființarea asociației până în prezent a fost Cornel Moisescu, care și-a mai dat demisia și în alte situații în care s-a ratat promovarea, însă a revenit apoi asupra deciziei.

Citit 3898 ori Ultima modificare Luni, 31 Mai 2021 20:57

11 comentarii

  • postat de comunismul
    Joi, 03 Iunie 2021 16:45
    5.13.154.***
    mie mi se pare o tampenie, sa pui unul care a fost suporter al otelului in trecut! presedinte! trebuia pus unul cu bani! se gasea cineva! oricum numai are cine sa fure! dan adamescu e plecat demult pe lumea ailalta! atata frica!
    0
    2
    Raportează
  • postat de Simona
    Miercuri, 02 Iunie 2021 13:03
    81.12.149.***
    Ne trebuie un antrenor care să scoată untul din jucători şi să-i pună serios la treabă!
    Cred că dacă Marquinos era în formă, putea fi autorul calificării în L2, dar aşa stăm cu unii jucători degeaba în vestiare!
    1
    2
    Raportează
  • postat de dan
    Marți, 01 Iunie 2021 18:27
    89.39.81.***
    daca se promova direct pe locul 1 era braila. ca s-au lasat batuti in ultimul meci time de smecheria si inteligenta brailenilor.
    1
    8
    Raportează
  • postat de membru socios
    Marți, 01 Iunie 2021 15:09
    92.85.145.***
    Presedintele Moisescu a muncit mult 5 ani alaturi de ceilalti suporteri pentru Otelul. Jucatorii au avut salarii, cantonamente, prime, stadion cu un singur scop: sa inscrie goluri !!! Vecinii din Braila sunt sub investitiile de la Galati (nici macar stadion nu au) dar jucatorii duc mingea in poarta. Calificarea se face cu goluri. Postul de presedinte a mai fost lasat liber pentru altii de Moisescu si nimeni nu a dorit sa candideze pentru aceasta functie neplatita, Otelul fiind pe punctul de a se desfiinta in acest interval de timp. Sa vedem cine va dori sa preia postul de presedinte si sa faca macar ce s-a realizat pana acum: sa existe echipa in Liga a III-a, iar apoi sa o sustina pentru a promova in Liga a II-a.
    6
    7
    Raportează
  • postat de MJChip
    Marți, 01 Iunie 2021 12:46
    62.231.94.***
    E prea "putina" aceasta demisie ! Cand se face curat, trebuie mers pana in cel mai ascuns cotlon, in cazul de fata, chiar pana la femeia de serviciu. Desi in aparenta unii probabil nu au nicio vina, in realitate au, pentru ca s-ar fi putut trage de maneca unii pe altii sa se atentioneze ca sunt probleme reale si trebuiesc rezolvate, altfel obiectivele propuse sunt niste prafuri in ochi aruncate celor creduli si prosti ca noi: suporterii si presa (implicit)! Ca atare, echipa e prea batrana (inceata si lipsita de viziune mai ales in atac) si trebuie dati deoparte batranii care nu "produc" (nu e deajuns sa ai experiente in trecut pe care insa nu le poti fructifica acum din cauza lipsei de forma sau idei in joc), antrenorul trebuie sa-si upgradeze viziunile tehnice de joc sau...demisia, (...desi nu stiu cati pumni in cap o sa-mi atrag) in viitorul sezon luat din echipa Brailei pe toti cei la care se va renunta in sezonul urmator (caci si ei au nevoie de oameni cu experiente ptr L2 si vor renunta la o parte din jucatori), eventual cooptat la conducerea tehnica pe F.Petre (ceea ce mi se pare indoielnic), toti capusarii din administrativ: afara! Viitorul campionat L3 se anunta si mai puternic decat cel de acum. O sa vedeti cu cine ne vom bate din toamna!
    3
    11
    Raportează
  • postat de dan
    Marți, 01 Iunie 2021 12:44
    89.39.81.***
    sper ca de data asta sa se tina de cuvint. cred cu tarie ca exista persoane mai competente care sa-l inlocuiasca. punem pariu ca se razgindeste la cererea "sociosilor".
    2
    11
    Raportează
  • postat de Andrei
    Marți, 01 Iunie 2021 11:17
    93.122.251.***
    Un foarte slab conducător, fără nicio viziune! 90% din eșecul Otelului se datorează acestui individ care nu a reușit în 5 ani să aducă măcar un sponsor mai de Doamne ajută! Cu mentalitatea de 2 bani nu ieși din mocirlă!
    7
    27
    Raportează
  • postat de Alexander leg. a V a Macedonica
    Marți, 01 Iunie 2021 11:03
    109.102.81.***
    Antrenorul P. Grigoras poarta mare parte din vina ! N-a fost in stare , sa rezolve o problema simpla ... sa invete atacantii sa suteze la poarta !
    6
    25
    Raportează
  • postat de 2006
    Marți, 01 Iunie 2021 10:31
    37.162.56.***
    Voi nu realizați dar cel mai important lucru este că Oțelul Galați există in starea lui pură. Este mare mare lucru și asta datorită suporterilor care au luptat să reinfiinteze clubul și au umblat de nebuni și au făcut-o pe avocații, contabilii, președinții pe banii lor, pentru clubul ăsta. Este frustrant și este un eșec dureros că am pierdut în fața rivalilor noștri tradiționali dar ei au meritat calificarea. Am rămas oarecum dezamăgit de Petre Grigoraș dar nu pentru că a ratat obiectivul ci pentru că nu mai este acel antrenor care îl trimitea la șah pe semeghin. Atunci era o aură în tot clubul. Încă un an, 3,10 în liga 3 nu este o tragedie. Repet, important este că existăm și să ne bucurăm de culorile și blazonul acestui club minunat. Tensiunile sunt normale acum.
    8
    24
    Raportează
  • postat de Frasecu
    Marți, 01 Iunie 2021 10:00
    109.166.133.***
    Singura persoană competentă,care poate sa readucă Otelul,acolo unde a fost,este Marius Stan.Suporterii trebuie sa îngroape securea si sa profite de experienta lui de conducator,,rău cu rău,dar mai rău fară rău"
    12
    25
    Raportează
  • postat de Kaju
    Marți, 01 Iunie 2021 07:52
    5.13.244.***
    Mare panarama si cu barajele de promovare , odata ce ai ajuns pe primul loc ar trebui sa intri direct in liga a II-a , BARAJUL SA-L DEA CE-I DE PE LOCUL 2
    18
    28
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.