Etapă nefastă pentru echipa campioană

În etapa a șasea a primului eșalon masculin, CSM Arcada a fost gazda meciului cu Steaua București, o echipă de top a Diviziei A1. Întâlnirea s-a încheiat cu o surpriză, oaspeții câștigând cu scorul de 3-2 (21, 25, -19, -21, 15). Steliștii au dat o replică deosebită, conducând mult timp ostilitățile și surprinzându-i pe băieții noștri. Este adevărat, aceștia nici nu au avut o zi fastă, văzându-se conduși rapid pe tabelă. Seturile 3 și 4 au dat naștere la o dispută deosebit de dârză, în care gălățenii au avut puterea revenirii pe tabelă. Setul decisiv a fost tensionat, ambele echipe având șansa obținerii victoriei. Începutul ultimului act a fost net favorabil bucureștenilor, care au luat un avantaj ce părea insurmontabil: 4-8 și 5-11 (în condițiile în care setul se încheie la 15). Din acest moment, campionii au avut o excelentă revenire în joc, au egalat la 11, pentru ca apoi să se afle în situația de a se impune. Din păcate, în acest final electrizant, în care au avut două mingi de meci, n-au reușit să încheie favorabil, pierzând cu 15-17. Este o înfrângere amară, după o lungă perioadă în care gălățenii își câștigaseră toate meciurile de acasă. Cu excepția lui Butnaru, au fost folosiți toți jucătorii: Raici, Talpă, Bissette, Rangel, Sestan, Bala- Kantor (libero), plus Toro, Rață, Teleleu, Cristudor, Sobirov, Darlaczi.

*În etapa a patra a eșalonului secund, fetele de la CSU Hygienium au obținut al patrulea succes consecutiv: 3-0, cu Bravol Brașov, în deplasare.

Citit 1178 ori Ultima modificare Luni, 15 Noiembrie 2021 00:53