CSM Arcada a bifat un nou succes categoric

După cum am consemnat şi în cronicile anterioare, jucătorii de la CSM Arcada își respectă întrutotul statutul de campioni și tratează meciurile cu cea mai mare atenție.

Miercuri seară, echipa Galațiului a întâlnit o grupare de mijlocul clasamentului, dar de mare tradiție în voleiul românesc - VM Zalău, locul 5, cu 28 de puncte. Antrenorul Sergiu Stancu a abordat jocul cu sextetul de bază și a procedat la schimbări abia atunci când tabela i-a permis acest lucru. Este adevărat, și jucătorii introduși pe teren pe parcurs au reușit evoluții corespunzătoare. Jocul n-a ridicat probleme deosebite echipei campioane, care a dominat la toate capitolele. Acest lucru este demonstrat și de evoluția scorului. A fost 3-0 (25-10, 25-14, 25-15).

Iar în cele trei seturi rareori au existat momente de echilibru. Iată cum s-au desfășurat lucrurile.

Setul I: 6-1, 11-3, 17-5, 20-5, 25-10; Setul al II-lea: 2-2, 3-5, 6-5, 7-7, 11-7, 18-11 și 25-14; Setul al III-lea: 3-0, 8-2, 12-3, 17-6, 19-11, 25-15.

La primul fluier al arbitrului Florin Dragomir, ajutat de Mihai Coman, ambii din București, s-a început cu "sextetul": Raici, Talpă, Rangel, Sestan, Bala,  Sobirov - Cristudor (libero). CSM Arcada a evoluat cu cel de-al doilea grup de jucători integral în setul al treilea: Toro, Teleleu, Darlaczi, Rață, Magdaş, Butnaru și Kantor (libero). Lotul gălățean îl mai are în componență și pe Julian Bissette, momentan aflat în recuperare după o intervenție chirurgicală.

După acest succes foarte clar, Arcada a acumulat 47 de puncte, fiind secondată de Steaua (44) și SCMU Craiova (41), gălățenii având și un setaveraj foarte bun: 50:9.

Cele 47 de puncte au rezultat din 16 victorii și o înfrângere, în 12 dintre succese fiind 3-0. Singurul eșec a fost înregistrat în etapa a șasea, pe teren propriu, 2-3 cu Steaua, dar băieții noștri s-au revanșat în retur, făcând 3-2 pe terenul bucureștenilor.

Până la finalul sezonului regulat, CSM Arcada mai are de susținut cinci meciuri: sâmbătă, acasă cu SCMU Craiova (ora 13:00, meci televizat de TVR3), apoi cu Unirea Dej, CSU Știința București, "U" Cluj și restanța cu Dinamo, din etapa a XVI-a, meci amânat din cauza pandemiei la cererea clubului bucureștean.

Citit 1058 ori Ultima modificare Vineri, 18 Februarie 2022 00:28