Berești și Schela, surprizele din ”Cupa României”

După încheierea meciurilor din cel de-al patrulea eșalon fotbalistic, toată atenția s-a îndreptat spre cea de-a doua competiție - ”Cupa României”. Ajunsă în faza sferturilor de finală, în competiția la zi au ajuns doar două echipe din liga a cincea, cele din Schela și Berești, celelalte șase fiind din al patrulea eșalon. Partidele s-au disputat în cursul acestei săptămâni în două zile și s-au încheiat cu două surprize. Performere au fost echipele din liga a cincea, ambele reușind calificarea în semifinale. Iată rezultatele: Luceafărul Berești - Voința Cudalbi, o dispută palpitantă, urmărită cu interes de bereșteni, scor 3-2 (oaspeții au condus cu 2-0, iar gazdele au răsturnat scorul până la final). Ceva mai clar s-a impus echipa ACS Lascăr Schela în fața celor de la Victoria Independența, la finele celor 90 de minute tabela a arătat scorul de 3-1. La fel de încinsă a fost disputa dintre Gloria Ivești și Quantum Club, scor 4-3. După cum era de așteptat, campioana ligii a patra a făcut o reușită repetiție înaintea barajului de promovare, Unirea Braniștea - Muncitorul Ghidigeni 11-0.

Semifinalele au loc duminică, 12 iunie, astfel: Schela - Braniștea și Berești - Ivești.

*În liga a cincea, duminică se joacă meciurile etapei a 27-a, după următorul program: Șoimii Foltești - Victoria C. Negri (Stadionul ”Siderurgistul”, ora 10,00, arbitru Flavian Pavel), Mălina Smârdan - Prutul Vlădești (Florian Vișan), Inter Tudor Vladimirescu - Flacăra Pechea (Sebastian Cojocaru), Zorile Grivița - Siretul Piscu (Andrei Ghimiciu), Siretul Cosmești - ACS Inter Tudor Vladimirescu (Gabriel Mihai), Voința Cișmele - Avântul Matca (Cătălin Ghionea). Meciurile Luceafărul Berești - Viitorul Frumușița și Lascăr Schela - Foresta Șendreni au fost amânate.

Citit 1203 ori Ultima modificare Vineri, 10 Iunie 2022 21:06