UPDATE. România a câştigat Liga de Argint la volei masculin

(5 voturi)

UPDATE. ​Echipa națională de volei masculin a României a câştigat Liga de Argint, după s-a impus, duminică seara, în fața reprezentativei Finlandei, cu scorul de 3-2 (17-25, 25-21, 20-25, 25-23, 15-13), în finala disputată la Budapesta.

În urma acestui succes, România şi-a asigurat un premiu de 50.000 de euro şi promovarea în Liga de Aur.

Turneul final al "Ligii de Argint" la volei masculin a debutat cu meciurile semifinale. Mai întâi, Macedonia de Nord a pierdut întâlnirea cu Finlanda, scor 1-3, iar în meciul-vedetă echipa României a întrecut-o pe cea a Ungariei cu un categoric 3-0 (25-20, 25-19, 25-20).

Selecționerul Sergiu Stancu i-a folosit și pe cei patru jucători ai campioanei CSM Arcada: Bala, Rață, Butnaru și Kantor. Verdictul competiției se va da duminică seară, când România va juca cu Finlanda, în marea finală a turneului găzduit de Budapesta.

Citit 1142 ori Ultima modificare Luni, 20 Iunie 2022 00:26