SPECIAL DE MONDIAL. Portugalia – Uruguay 2-0: Și portughezii au trecut în optimi

Franța, Brazilia și Portugalia este lista completă cu echipele calificate matematic în optimi după primele două etape din faza grupelor. Portugalia s-a alăturat celorlalte două formații grație succesului cu Uruguay, scor 2-0. Ambele goluri ale portughezilor au fost reușite de Bruno Fernandes. Primul în minutul 54, iar cel de-al doilea a venit în prelungiri (min. 90+1), dintr-un penalti scos tot de jucătorul legitimat la Manchester United.

Uruguay a dezamăgit la fel ca în primul meci, când a făcut doar 0-0 contra Coreei de Sud, și are nevoie de victorie în ultima etapă cu Ghana pentru a spera la o calificare în optimi.

Clasamentul grupei F după două etape: 1. Portugalia 9 puncte (5-2), 2. Ghana 3 p (5-5), 3. Coreea de Sud 1 p (2-3), 4. Uruguay 1 p (0-2).  Meciurile din ultima etapă: Ghana – Uruguay și Portugalia – Coreea de Sud.

Citit 595 ori Ultima modificare Luni, 28 Noiembrie 2022 22:58