Finalele Campionatului Național de judo din acest an au fost găzduite de Sala Sporturilor din Craiova, unde s-au prezentat cei mai buni sportivi de la categoria cadeți (masculin și feminin).
La categoria Under 18 a concurat, cu rezultate excelente, și gălățeanca Diana Banu, legitimată la Clubul Sportiv Școlar (director, prof. Adriana Neofit). Concurând la cel mai înalt nivel, la categoria 70 kg, Diana și-a depășit toate adversarele, victorii care au propulsat-o în vârful ierarhiei. Actuala medalie de aur și titlul de campioană națională întregesc panoplia cu trofee a sportivei gălăţene - alte titluri naționale, medalii de aur, argint și bronz, plus un loc III la Jocurile Balcanice. Sunt performanțe care o așază pe această talentată sportivă în galeria celor care au reușit rezultate de excepție. Actuala performanță i-a adus Dianei și calificarea la Campionatul Balcanic, care va avea loc în Macedonia de Nord, în luna iulie.
Diana Banu are 17 ani, este în clasa a XI-a și este hotărâtă să-şi continue traseul în sport, ca și la învățătură, și să ajungă, la rândul ei, să instruiască alte generații de tineri ce vor îndrăgi judoul.