Gălățenii, evidențiați și în „Naționalele” de la Brăila

(6 voturi)

Orașul Brăila a fost gazda unei importante competiții – Campionatul Național de karate tradițional. Și-au dat întâlnire peste 200 de sportivi, reprezentând 30 de cluburi.

CS Meikyo Galați și-a luat, ca de obicei, ”partea leului”: 27 medalii – dintre care 13 aur, 10 de argint, 4 de bronz. Îndrumați de echipa tehnică Dana Stamate Farkaș și Eusebiu Diaconu, posesorii celor 27 de medalii sunt: Andrei Cucu (2 aur, argint și bronz); Andreea Suditu (aur, 2 argint); Ioana Zaharia (aur și bronz); Paula Coman (aur), George Buruiană (argint), Teodora Homner (argint), Yasmina Zamfir (argint) – la cadeți; Răzvan Postelnicu (3 aur, 2 argint), Alexandra Tomiță (2 aur, argint și bronz), Ioana Zăvoiu (2 aur și bronz); David Rusu (aur și argint) – juniori.

CS Municipal s-a prezentat cu mai puțini sportivi în acest concurs. La cadeți au cucerit medalii de argint și bronz, plus un loc patru – prin Alexandru Dumitru, Adrian Palade, Radu Cazacu și Denis Ariton. La seniori, Roxana Stoica s-a clasat pe locul al patrulea.

Clubul Kodo (antrenori Mihai Tâmpeanu și Alin Daiciu) a cucerit opt medalii, dintre care 5 de argint și 3 de bronz. Pe categorii de vârstă, la seniori: Mihai Tâmpeanu - 2 argint, Alex Butură - bronz; tineret - Cătălina Stamate - argint, Andreea Marin - bronz; cadeți - Vlad Hagiu - argint, Andrei Dinu - argint, Dragoș Jirighie - bronz.

O parte din acești karateka au obținut calificarea la Campionatele Europene de karate tradițional, competiție ce va avea loc în luna octombrie a acestui an.

Citit 999 ori Ultima modificare Joi, 18 Mai 2023 07:45