Dorinel Munteanu, mulțumit de jucătorii săi, chiar dacă au pierdut

(20 voturi)

Mult-așteptatul meci cu FCSB n-a fost de bun augur pentru gălățeni, care au avut parte de primul eșec din Superligă.

Oțelul – FCSB era un meci primit cu mare entuziasm de publicul gălățean, care a umplut până la refuz arena din Țiglina. Au fost 12.897 de spectatori la meci, record pentru actuala ediție de campionat a Superligii. Dacă ar mai fi fost locuri încă pe atât și tot s-ar fi umplut.

Din păcate, entuziasmul publicului n-a fost dublat și de un rezultat pozitiv al gălățenilor care au avut de luptat cu arme de lemn în fața unui adversar ce venise încărcat cu muniție de calibru superior. FCSB a câștigat cu 2-0, la capătul unui meci în care ratase un penalti (Florinel Coman), plus multe alte câteva ocazii foarte mari, dar toate venite după deschiderea scorului. Aceasta s-a produs în minutul 40, când Octavian Popescu a rămas complet liber la circa 20 metri de poartă, pe zona neacoperită de Teles, iar jucătorul FCSB-ului a prins o execuție imparabilă, în vinclul porții. Până atunci, oțelarii se achitaseră bine de sarcinile defensive și păreau că pot duce măcar până la pauză un rezultat de egalitate.

Chiar dacă a fost destul de sterp, atacul Oțelului a produs două momente importante la poarta adversă, prin Cîrjan și Ursu, ambii nimerind bara cu șuturi din afara careului. Iar ca amărăciunea să fie completă, după a doua bară, cea a lui Ursu, pe contraatac, oaspeții au și marcat, prin Compagno.

Dorinel Munteanu, mulțumit de jucătorii săi

Pentru prima oară de când se află la Oțelul, Dorinel Munteanu a fost mulțumit de echipa sa, chiar dacă a pierdut un meci. Este vorba despre atitudinea pe care a văzut-o la jucători, nu de rezultat.

„Îmi felicit echipa, s-a ridicat cel puțin în trei sferturi din joc la nivelul unei formații care-și propune să ia campionatul, care are jucători valoroși. În prima repriză, chiar n-am dat nicio șansă adversarului, cu excepția golului lui Tavi Popescu. Apoi, în repriza a doua, am avut și noi două bare, au ratat și ei un penalty, s-a mai echilibrat jocul.

Nu sunt mulțumit la înfrângeri, dar nu pot fi supărat pe echipa mea după acest meci. Ăsta e fotbalul! La Craiova am ratat foarte mult, acum am ratat noi, am avut două bare. Dar sunt multe momente bune pe care le pot extrage după acest meci”, a spus Dorinel Munteanu la capătul partidei.

Dacă bulgarul Dimitrov, catalogat drept foarte slab, după meciul de la Craiova n-a prins nici banca de rezerve, Jelev, celălalt bulgar, a fost titular, dar a dezamăgit din nou. Acesta a fost schimbat la pauză cu Panait.

Iată echipa trimisă în teren: Stoian – Rus, Yabre, Lopez, Jelev (Panait) – Teles, Neagu (Zivulici), Jardan (Bodișteanu) – Pop (Ursu), Fatai (Cîrjan), Cisotti.

Oțelul rămâne fără victorie după primele trei etape din Superligă, cu două puncte acumulate. Iar în etapa viitoare se va deplasa la Sf. Gheorghe, pentru meciul cu Sepsi, o altă participantă în Cupele Europene.

Citit 2681 ori Ultima modificare Luni, 31 Iulie 2023 16:05