FOTBAL. Pregătiri pentru meciurile de „Cupa României”

(3 voturi)

Weekendul trecut a fost rezervat meciurilor de pregătire, mai ales că miercuri, 9 august, sunt programate și partidele etapei a doua a ”Cupei României”. În aceste condiții, ambele echipe din Liga a III-a și-au verificat încă o dată potențialul de joc. Unirea Braniștea a jucat acasă, cu Covurluiul Tg. Bujor, diferența de... ligă fiind evidentă. Bujorenii au făcut față o jumătate de oră, după care cei din Liga a III-a s-au impus foarte clar cu 7-0. Printre marcatori – un sărbătorit – Grădinaru (20 ani), care a deschis scorul. Celelalte goluri: Lefter (2), M. Cireș (2), Gherase și Jordan. Au evoluat aproape două echipe pentru Unirea: Butunoiu (Olaru) – Postelnicu (Mihai), Manea, Enache (D. Cireș), Hilohi (M. Cireș) – Murgoci, Lefter (Vasile) – Docuz (Gherase), Răducan (Jordan), Olteanu (Cornea) – Grădinaru (Țicămucă).

Sporting s-a deplasat la Sportul Chiscani, unde după o repriză albă a câștigat cu 4-0. Marcatori: Maftei (penalti), Costea, Mihu și Crihană. A fost al doilea joc de verificare, care și-a demonstrat utilitatea. ”Se conturează o formulă de echipă”, după spusele antrenorului Cătălin Savu. În prima repriză au fost 8 juniori, în total folosindu-se 25 de jucători. Din lot mai fac parte încă trei, indisponibili deocamdată (Iordache, Coman și Munchiu).

Sporting Liești a început cu: A. Brăneț (Vădeanu/ Cilighidreanu) – C. Dima, Hodorogea, D. Dima, S. Sebastian – Alin, Prepeliță, Florea, Cehovici – Grăsui, Dănilă. Au mai jucat: Grigoraș, Ștefănescu, Podașcă, Maftei, Iacob, Bădilaș, F. Dima, Chiriac, Mihu, Țopa, Crihană și Costea.

În ”Cupa României”, de miercuri, ora 17,30, cele două echipe gălățene vor juca astfel: Unirea Braniștea se deplasează la Viitorul Ianca, iar Sporting Liești la Rapid Brodoc.

Citit 642 ori Ultima modificare Duminică, 06 August 2023 14:29