Voleibaliştii gălăţeni au câştigat Cupa Arcada 2023

Voleibaliştii de la CSM Arcada Galaţi au câştigat, sâmbătă, ediţia 2023 a "Cupei Arcada". Competiţia, devenită tradiţională la Galaţi înainte de începerea sezonului, a avut la start anul acesta patru echipe de top ale voleiului masculin: CSM Arcada Galaţi - campioana României, CS Dinamo Bucureşti - deţinătoarea Supercupei, CSA Steaua Bucureşti - vicecampioana ţării, şi OK Vojvodina Novi Sad - vicecampioana Serbiei, clasate în final în această ordine.

În prima zi a turneului, joi, Arcada a învins Steaua cu scorul de 3-0, iar Dinamo a trecut de Vojvodina cu acelaşi scor. Vineri, gălăţenii au depăşit Dinamo cu 3-1, iar Steaua a câştigat disputa cu sârbii tot cu 3-1. În ultima zi, în meciuri "scurte", de numai trei seturi, Arcada - Vojvodina 2-1 şi Dinamo - Steaua 2-1.

Pentru gălăţeni, pregătiţi de Sergiu Stancu, au jucat: Andrei Mihalescu, David Woch, Andrei Butnaru, Roland Gergye, Marin Lescov, Hugo Hamacher, Vasile Talpă, Teo Lopez, Ionel Verciuc, Veniamin Aldea, Marian Bala şi Liviu Cristudor.

La finalul jocului s-a desfăşurat o festivitate de premiere impresionantă, în cadrul căreia au fost recompensaţi aproape toți jucătorii participanți la turneu. Invitați speciali ai ceremoniei au fost foştii voleibalişti George Kramer, Jean Preda şi Traian Antonescu, precum și macedoneanul Filip Despotovski, fost căpitan al CSM Arcada Galați.

Citit 1178 ori Ultima modificare Sâmbătă, 16 Septembrie 2023 19:41