FOTBAL. Liești și Braniștea, la egalitate de puncte

Deși ambele echipe gălățene din Liga a III-a au jucat acasă, numai una dintre ele şi-a câștigat partida. Este vorba despre Sporting Liești - CSM Rm. Sărat 3-2, după ce în minutul 84 tabela arăta 3-0. Jucătorii introduși pe parcurs l-au supărat pe antrenorul Cătălin Savu prin evoluțiile lor. Gazdele au dus tabela până la un scor de forfait prin golurile lui Alexandru Stan (2) și Chiriac (penalti). Cei de la Rm. Sărat au punctat în minutele 84 și 86, al doilea gol din penalti. Lieștenii au irosit o sumedenie de ocazii, prin Grigoraș, Stan, Costea, Iordache și F. Dima.

Echipa de start: Cilighidreanu - Podașcă, Munchiu, Maftei, Bădilaș - Țopa, Chiriac, Iordache, Stan - Criahnă, Grigoraș. Au mai intrat: Sănduc, Iacob, Costea și F. Dima.

Unirea Braniștea, o echipă căreia nu-i prea scăpau victoriile în meciurile de acasă, a făcut 0-0 de această dată cu liderul Metalul Buzău. După o primă repriză echilibrată, a urmat o alta cu superioritate a gazdelor, dar ocaziile lui Răducan, Docuz și Nica nu și-au atins ținta.

Gazdele au început cu: Paharnicu - Mihai, Enache, Popa, Hilohi - Murgoci, D. Cireș - Nica, Răducan, Farcaș - Docuz. Au mai jucat: Țicămucă și Vasile.

Celelalte rezultate din Seria a II-a: Viitorul Ianca - CSM Focșani 0-2, Viitorul Șuțești - Hamangia Baia 2-0 și Voința Limpeziș - Dacia Unirea Brăila 1-3.

Brăila conduce în clasament, cu 12 puncte, urmată de Focşani - tot 12 p, Metalul Buzău - 10 p, iar Liești și Braniștea sunt la egalitate, pe locurile 4-5, cu câte șapte puncte.

În etapa viitoare: Metalul Buzău - Sporting Liești și CSM Focșani - Unirea Braniștea.

Citit 1269 ori Ultima modificare Duminică, 17 Septembrie 2023 14:27