CSM Arcada, victorie cu emoții

(8 voturi)

Meciul al treilea din actuala ediție a Diviziei A1 de volei masculin dintre CSM Arcada și Steaua s-a încheiat cu succesul echipei noastre, cu scorul de 3-2 (23-25, 25-20, 25-22, 16-25, 15-10), rezultat care aduce doar două puncte pentru campioni.

Era de așteptat ca riposta bucureștenilor să fie dârză și așa a și fost. Întâlnirea a debutat cu Steaua mai vizibilă în joc, care s-a menținut în avantaj, chiar și cu 5 puncte. Gazdele au reușit egalarea în primul set abia la 22. Finalul setului a fost favorabil oaspeților, 23-25.

Din fericire, elevii lui Sergiu Stancu s-au mobilizat exemplar în setul secund, când au fost efectuate și câteva schimbări inspirate. Tabela a început să ”curgă” în favoarea gălățenilor, 9-4, 14-7, 25-20.

Actul al treilea a fost unul deosebit de intens, cu faze rar întâlnite. Echilibrul s-a menținut până la 11-11, iar la final gălățenii și-au adjudecat setul cu 25-22. Pe parcurs s-a resimțit și oboseala după turneul din Spania, de la primul turneu de la Champions League, iar Steaua a făcut 2-2 la seturi.

Setul decisiv a stat puțin timp sub semnul incertitudinii, iar de la 6-5 s-a făcut 9-6, pentru ca rezultatul final să fie de 15-10 pentru CSM Arcada. A rezultat o victorie extrem de importantă, în fața unui adversar cu pretenții justificate la vârful clasamentului.

CSM Arcada a început partida cu: Woch, Butnaru, Gergye, Lescov, Lopez, Bala - Cristudor. Au intrat și ceilalți șapte jucători din lot: Hamacher, Nikula, Talpă, Toman, Ghimeș, Aldea și Mihălescu.

Următorul meci se anunță la fel de dificil, joi, 2 noiembrie, tot acasă, cu Dinamo.

Citit 670 ori Ultima modificare Duminică, 29 Octombrie 2023 15:33