Așii deplasărilor. "U" Cluj - Oțelul 0-1

(50 voturi)

Formaţia Oțelul Galaţi a reușit cel de-al treilea succes consecutiv în deplasare în campionat, 1-0 la "U" Cluj, după ce în precedentele jocuri de afară s-a impus cu 4-2 la UTA și cu 2-0 la FCSB.

Gruparea gălățeană a început mai bine partida, cu o dominare de parcă ar fi fost pe teren propriu. Primele lovituri avea să le primească, totuși, Oțelul, în sensul că doi dintre jucătorii titulari s-au accidentat și a fost necesară schimbarea lor. Cisotti și Bodișteanu au fost înlocuiți cu Zivulici și Tănasă, în minutul 23, dar acest lucru n-a destabilizat structura de joc a echipei. Mai mult, Oțelul a reușit să marcheze la doar două minute de la schimbări (min. 25), când Maciel a inventat o fază de generic. Portughezul a recuperat o minge aproape de mijlocul terenului și a driblat tot ce i-a stat în cale, până când i-a pasat lui Pop, aflat în poziție ideală de a marca, pe linia careului mic. Atacantul Oțelului a înscris cu siguranță, ajungând la al nouălea gol al său în campionat. Tot echipa lui Dorinel Munteanu (în continuare suspendat) a controlat tactic partida până la pauză.

Partea a doua a meciului a fost una în care Oțelul n-a oferit prea multe șanse de atac echipei gazdă și chiar putea da lovitura la câteva contraatacuri periculoase, purtate de același Maciel. Pop a fost cel mai aproape de 0-2, în două ocazii, dar o dată n-a nimerit ținta (cu un șut de la marginea careului), iar a doua oară s-a lovit mingea de el, după ce portarul Clujul a scăpat mingea din brațe.

Gol anulat corect

Spre finalul jocului s-a făcut 1-1, dar cu un gol marcat din ofsaid, după ce pe partea stângă fuseseră destul de ușor păcăliți Miguel și Tănasă, iar arbitrii VAR au invalidat reuşita clujenilor.

Minutele de prelungire au fost de suferință totală în joc pentru Oțelul, întrucât jucătorii n-au mai făcut altceva decât să degajeze mingea cât mai departe de propriile buturi. Dur-Bozoancă a fost la post la puținele șuturi pe poartă ale clujenilor, iar gruparea roș-alb-albastră a câștigat ăn final cu 1-0.

Oțelul a jucat în formula: Dur-Bozoancă - Jelev, Cisse, Lovrici, Silva - Cisotti ('23 Zivulici), Neagu ('62 Jardan), Teles - Maciel ('90 Latouchent), Pop ('90 Cîrjan), Bodișteanu ('23 Tănasă).

Cele trei puncte scoase la Cluj sunt esențiale pentru a rămâne în lupta de play-off, întrucât a fost redusă distanța la doar trei lungimi față de poziția a șasea din clasament.

În ultimul meci oficial din 2023, Oțelul va juca acasă cu FC Botoșani. Partida va avea loc vineri, de la ora 17:30.

Citit 5195 ori Ultima modificare Luni, 18 Decembrie 2023 16:04