Poziționarea sportivilor gălățeni în clasamentele naționale

Federația Română de Tenis a întocmit și dat publicității clasamentele jucătorilor români de tenis la începutul anului 2024, clasamente în care se regăsesc și sportivi gălățeni. Îi vom evidenția pe cei clasați între primii 50, pe categorii de vârstă, menționându-i pe cei care au înregistrat cele mai spectaculoase salturi. Astfel, Bianca Maria Daniş (Dunărea) a pierdut 60 de poziții, în timp ce Karyna Vlase (Viva) a câștigat 26, Iana Costea (Atlas) a câștigat 20, iar Anisia Diaconu (Atlas) a urcat 18 poziții.

Iată-i acum pe gălățenii clasați în partea superioară a clasamentelor, menționând că la U10, U16 și U18 nu există fete din Galați în primele 50, iar la băieți lipsesc cei de U12 și la U14.

Under 10: locul 4 - Mario Andrei Bocăneală (Atlas/ Bright) - din 108 sportivi care punctează.

Under 12: locul 30 - Karyna Oana Vlase (Viva Tenis Club) - din 126.

Under 14: locul 29 - Anisia Gabriela Diaconu (Atlas), locul 41 - Iana Elena Costea (Atlas ) - din 256.

Under 16: locul 49 - Rareș Rugină (ROT Tecuci/ Prim București) - din 238; locul 11 - Teodora Miron (Viva Tenis Club ), locul 12 - Narcisa Renata Marcu (Arcada) - din 266.

Under 18: locul 21 - Mihnea Robert Maftei (Dunărea) - din 184.

Seniori: locul 42 - Mihnea Robert Maftei (Dunărea) - din 216; locul 15 - Gabriela Talabă Lee (Dacia), locul 16 - Patricia Maria Țig (Arcada), locul 41 - Bianca Bulat (Arcada) - din 198.

Citit 1109 ori Ultima modificare Vineri, 02 Februarie 2024 05:41