Rapid - Oțelul 2-1: Primul eșec din deplasare

(15 voturi)

Oțelul a suferit prima înfrângere din deplasare în acest sezon de Liga I, scor 1-2, pe terenul celor de la Rapid București.

În meciul de sâmbătă seară, tot planul tactic al trupei lui Dorinel Munteanu a părut că a fost dat peste cap de golul încasat mult prea devreme. Rrahmani a marcat încă din minutul 5 pentru gazde, iar tentativele Oțelului de a reveni în joc au fost destul de ușor stopate.

Investițiile de milioane de euro de la Rapid aveau să se vadă cu adevărat pe finalul primei reprize. Atunci a fost momentul în care Burmaz a marcat pentru 2-0, ceea ce a creat o diferență ce părea mult prea greu de surmontat în acele momente.

În partea a doua, cu două schimbări efectuate de către antrenor încă de la cabine (Rus și Zivulici, în locul lui Tănasă și Miguel), gălățenii nu mai aveau nimic de pierdut decât să joace pe cartea atacului. Cu cât trecea timpul din repriza a doua, cu atât jocul Oțelului se apropia mai mult de poarta adversă. Chiar dacă n-au fost neapărat foarte multe ocazii notabile, au existat oportunități din care se putea face mai multe. De cele mai multe ori, Rusevici s-a aflat la capătul acțiunilor.

Când totul părea că se îndreaptă spre o victorie fără probleme a Rapidului, Cisotti a ridicat suspansul finalului de meci prin golul său cu capul (min. 87) - venit în urma unei aruncări de la margine foarte bine executată de Rus, direct în careul advers. După golul de 2-1, au mai fost câteva mingi periculoase în careul advers din care se putea scoate mai mult, dar fără a fi creată în mod concret vreo ocazie de gol. A mai avut Pop un șut parat de Aioani, dar oricum din poziție de ofsaid.

Dorinel Munteanu a folosit următoarea formulă de joc: Stoian - Jelev, Cisse, Lovrici, Miguel – Cisotti, Lameira, Teles - Maciel, Rusevici, Tănasă. Au mai intrat: Rus, Zivulici, Pop, Cîrjan, Adăscăliței.

Ca urmare a acestui rezultat, Oțelul a picat pe locul 11, cu 28 de puncte acumulate după 24 de etape.

În următoarea etapă, echipa roș-alb-albastră va deschide runda cu duelul programat pe teren propriu cu FCU 1948 Craiova, vineri, 9 februarie, de la ora 17:00.

Citit 1500 ori Ultima modificare Sâmbătă, 03 Februarie 2024 22:13