Ultimele meciuri de verificare

FOTBAL. Cu o săptămână înainte de startul în meciurile oficiale ale sezonului de primăvară, cele două echipe gălăţene din Liga a III-a de fotbal au disputat ultimele partide de verificare. Unirea Braniștea s-a deplasat la liderul Seriei, Metalul Buzău. Într-un joc în care au menajat câțiva jucători, brăniștenii au pierdut la scorul de 0-5. Sporting Liești, în schimb, a câștigat cu 4-2 întâlnirea cu vecinii de la Dacia Unirea Brăila, după 1-1 la pauză. Ambele echipe gălăţene - care au drept obiectiv turneul play-off - vor debuta pe teren propriu, cu Hamangia Baia (cei de la Braniștea), respectiv, CSM Focșani.

HANDBAL. Junioarele I ale CS Municipal au învins cu 36-29 (20-20) echipa de tineret SCM Gloria Buzău, într-o partidă de verificare disputată la Buzău. Jucătoarele pregătite de Sanda Asandei s-au desprins după pauză, datorită jocului foarte bun. Echipa aliniată: Sofia Bălan - Alice Bălănică 2 goluri, Bianca Trincă 5, Iris Baștină 5, Cosmina Dănilă 10, Doriana Pelin 6, Daria Dabija 1, Elena Bârlădeanu 2, Alexandra Comănescu 2, Alexia Bucner 1, Maya Darie 2, Ana Maria Stoilescu, Roberta Păduraru, Andreea Zugrăvel, Delia Ghimpu și Denisa Bordeianu.

Sanda Asandei - antrenoare CSM Galați: "Fetele au făcut un joc bun, au respectat indicațiile tactice, ce am pregătit la antrenamente. Este însă loc de mai bine în partidele din Grupa Valoare". CSM va debuta în Grupa Valoare sâmbătă, 9 martie, când va întâlni în deplasare LPS Iași.

HOCHEI. CSM Galați nu a rezistat în fața celor de la ACS Felcsík, care au învins cu 9-1 (3-0, 4-1, 2-0), într-o partidă pentru Campionatul Național rezervat jucătorilor U17. Echipa oaspete este liderul campionatului. Golul gălățenilor i-a aparținut lui Marian Bujeniță.

RUGBY. Naționala de rugby a României a fost învinsă de Georgia cu 43-5 (10-0) în semifinalele Campionatului European, într-o partidă ce a avut loc la Tbilisi. Tecuceanul Florin Bărdașu a făcut parte din titularii echipei noastre.

Citit 727 ori Ultima modificare Duminică, 03 Martie 2024 14:05